پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

7. آبان 1394 - 0:44
خبرلنده,شهرستان لنده,قدیمی ترین محله لنده,محله مور,مرکز بخش ثلاث ,قنات ,اولین شناسنامه استان , اولین حسینه استان, مدرسه
آشنایی بیشتر با محلات معروف شهر لنده:
مُور قدیمی ترین محله شهرلنده
نویسنده: 
سید اسماعیل میری
محله مور یکی از قدیمی ترین محله های شهر لنده است که می توان قدمت تاریخی شهرستان لنده را به آن گره زد که اولین حسینه استان کهگیلویه وبویراحمد در این محله هنوز پای برجاست و بر قدمت این محله اضافه می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، بدون شک دیدن تصاویر و آشنایی اجمالی با محلات ،کوچه ها وخیابان های قدیمی شهر ها هموراه به عنوان یک هویت تاریخی نزد آیندگان زیبا و قابل تصور خواهد بود که سبک زندگی و نوع ساخت و ساز و کوچه ها و خیابان های قدیمی و حال و هوای ساکنین این محلات برای آشنایی  بیشتر آیندگان زیبا خواهد بود.

کمتر کسی است که اهل لنده باشد و با محله مور آشنایی نداشته باشد و یا در آن حضور نیافته باشد چرا که این محله به واسطه وجود اولین حسینه استان کهگیلیویه وبویراحمد و اولین هئیت عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به نام هئیت قمر بنی هاشم(ع) معروف است.

 

مور

 

مور قدیمی ترین محله لنده

 

محله مور به واسطه وجود قنوات و باغات بسیار زیبا و نخل های سربه فلک کشیده و نیستان های زیادش به مور معروف شده است.

این محله هنوز بافت قدمی خود را حفظ کرده و کوچه های تنگ و سنگ فرشش یادگاری ماندگار از قدمت تاریخی آن است که با همان ساختمان های قدمی شکل و شمایل خود را حفظ کرده است.

 

مور قدیمی ترین محله لنده

 

خودنمایی عمارت های قدیمی و ساختمان های نوساز در مجاورت همدیگر گواه روشن قدمت تاریخی  آن است که در گذر زمان به میراثی ماندگار برای آیندگان پای برجا مانده است.

محله مور از قدیمی ترین محلات شهر لنده است که به واسطه مهاجرت بی رویه روستا نشینان به شهر و دسترسی به خدمات و امکانات شهری توسعه چشم گیری داشته است که بعد از محله مور، محله بالیو نیز تشکیل شد که با همان سبک و سیاق ساخته شد است.

 

 

مسجد جامع صاحب الزمان(عج) که قدمتی بالای 200سال عمر دارد و چندسال پیش به طور کامل تخریب و بهسازی و بازسازی شده است که برای نماز جمعه شهر لنده مورد استفاده قرار می گیرد نیز در همین محله ساخته است.

 

مور قدیمی ترین محله لنده

 

ساکنین محله مور اکثر لنده ای های اصیل و قدیمی می باشند که به واسطه حضور خوانین به عنوان رعیت در این محله ساکن شدند.

محله مور در وسط و گود ترین نقطه شهر لنده واقع شده است و به همین واسطه دارای آب و هوایی بسیار خنک در تابستان می باشد که همین آب و هوایی خنک این محله را از سایر محلات شهر لنده متمایز کرده است.

با تلاش شهرداران گذشته و کنونی قسمت هایی از کوچه ها و خیابان های تنگ این محله بهسازی و بازسازی شده است که دستگاه های خدمات رسان بتوانند به شکل پسندیده تری خدمات خود را به ساکنین این محله ارائه دهند.

قلعه قدیمی خان یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی شهر لنده بود که در محله مور واقع شده بود که در اثر گذر زمان متاسفانه به طور90درصد تخریب شدو 10درصد دیگر آن که دروازه ورودی قلعه بود نیز چندسال پیش براثر عملیات بازگشایی و تعریض کوچه های این محله نیز از بین رفته است.

 

 

به هرحال شهر لنده یکی از باسابقه ترین شهرهای استان است که در سال 1305دارای بخشداری و مرکزیت ثلاث بوده است که اولین سند هویتی(شناسنامه) استان، اولین حسینه و اولین مدرسه استان در این شهر می باشد و به همین دلیل است که شهر لنده را دیار اولین ها می نامند.

گزارش: سید اسماعیل میری

انتهای پیام/م75

دیدگاه‌ها

احسنت. گزارش قشنگی بود .

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس