آخرین اخبار

20. دى 1395 - 10:34
تعطیلی گاوداری ها, خبرلنده, بی تدبیری جهادکشاورزی, وزارت جهاد, امورپشتیبانی دام, بانک ها ,تسهیلات بانکی, کشورهای حوزه خلیج فارس, صادرات دام ,لنده
در پی تعطیلی گاوداری های لنده صورت گرفت:
رویائی گاوداری های لنده +تصاویر
نویسنده: 
سیداسماعیل میری
چندین سال است که واحد های گاوداری شهرستان لنده حال خوشی ندارند و برخی از این واحدهای تولیدی تعطیل و برخی دیگر نیز وضعیت مناسبی ندارند و در آستانه تعطیلی هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، شهرستان لنده از جمله شهرستان های گرمسیری استان کهگیلویه وبویراحمد است که به دلیل تنوع دو اقلیم سردسیری و گرمسیری و وجود منابع عظیم طبیعی و مرتعی بی نظیر خود مستعدترین منطقه جهت ایجاد گاوداری های صنعتی و نیمه صنعتی است.

 

 

یکی از مهمترین مشاغل مردم شهرستان لنده دامداری است که سهم عظیمی در تولید گوشت قرمز دام سبک در سطح استان، برخی استان های همجوار و کشورهای حاشیه خلیج فارس دارند که سهم صادرات سالانه آنان بالای ده هزار راس است.

 از این رو در سال های گذشته چندین واحد گاوداری در سطح شهرستان لنده از سوی سازمان جهادکشاورزی، بانک کشاورزی، شبکه دامپزشکی و صنعت، معدن و تجارت استان و شهرستان تسهیلات اشتغالزایی جهت احداث و راه اندازی این مراکز صنعتی و نیمه صنعتی در اختیار متقاضیان قرارگرفت.

 

 

بیش از دوهزار و100راس گاو و گوساله و 75 هزار راس بز و بزغاله وگوسفند در شهرستان لنده از سوی دامداران نگهداری می شوند که سهم عظیمی در تولید گوشت قرمز در استان دارند.

وجود بیش از دوهزار و100راس دام سنگین در شهرستان لنده باتوجه به ظرفیت عظیم پرورش دام در این شهرستان خیلی ناچیز است که دلیل اصلی عدم افزایش آن را می توان اعلام ورشکستگی گاوداری ها و کاهش عرضه و تقاضا در این حوزه عنوان کرد.

 

 

بیش از ده واحد تولیدی گاوداری صنعتی و نیمه صنعتی در شهرستان لنده مشغول فعالیت بودند که متاسفانه از این تعداد تنها یک و یا دو واحد هم اکنون مشغول فعالیت هستند که مابقی به طور100درصد تعطیل می باشد و متصدیان آن به مشاغل دیگر روی آوردند و الان جزء بدهکاران سیستم بانکی هستند و اسناد تملکی این واحد ها در رهن بانک های عامل به واسطه دیرکرد و یا ناتوانی در بازپرداخت تسهیلات بانکی است.

از سوی دیگر نباید از مخاطرات این شغل چشم پوشی کرد چرا که نگهداری دام سنگین همواره دارای مخاطرات خاص خود و مرگ و میر ها ناشی از بیماری تب برفکی، مارگزیدگی و سایر امراض می باشد که باعث ضرر وزیان بیش از پیش این واحد ها محسوب می شود.

 

 

بیش از 95درصدی واحدهای گاوداری در شهرستان لنده تعطیل شدند که نشان از عدم مدیریت مناسب و حمایت کافی از این تولیدکنندگان این بخش از کشاورزی است.

بدون شک حمایت از واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی می توانست علاوه بر ایجاد اشتغال باعث رونق اقتصادی منطقه و کشور نیز شود.

حال برخی گاوداری ها تنها به تصویری از گاوی شیرده در درب ورودی گاوداری های خود بسنده کرده و هرروز با رویائی تلخ به دنبال جمع آوری بدهی اقساط عقب مانده خود به بانک ها هستند.

انتهای پیام/م75

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
https://t.me/joinchat/AAAAAEGMzGypJ0js3R6rKg
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس