آخرین اخبار

پربازدیدها

31. فروردين 1396 - 8:50
حاشیه های جشن فرهنگ,خبرلنده,شهرستان لنده,بارش باران,هفته فرهنگ وهنر,لنده,چابک سواران,دهل,فرماندار,مدیرکل ارشاد اسلامی,نمایشگاه صنایع دستی,طنز,فشارخون
آنچه در همایش هفته فرهنگ هنر لنده گذشت:
چوبازی و سوارکاری پیرمردها باساز و دهل/استقبال از مسئولان با اسب در جشن فرهنگ و هنرلنده+تصاویر
نویسنده: 
سید اسماعیل میری
جشن بزرگ هفته فرهنگ و هنر شهرستان لنده با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مسئولان ارشد شهرستان لنده در حالی به پایان رسید که با حاشیه های بسیار جالبی همراه بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، پس از سال ها اولین جشن هفته فرهنگ و هنر شهرستان لنده با حضور دهبانی پور مدیرکل ارشاد اسلامی استان، دارا کریمی نژاد فرماندار و مسئولان این شهرستان در دهستان قیام از توابع بخش مرکزی لنده برگزارشد.

بارش نرم و آرام باران و شیهه آسب های اجاره ای از بهبهان صحرای محل برگزاری جشن را حسابی زیر گل لای کرده بود و برخی خودرو ها به سختی تردد می کردند.

مهتر عزیز هم که با دهل زن جوانش از حدودای ساعت 3عصر شروع به کوبیدن و نقاره کرده بود وسوارکاران با صدای مهتر و بنرهای کوچکی که پشت شان نوشته بود چابک سوران چهارراه به تاخت در میدان در رفت و آمد بودند و جمعیت حرکات نمایشی آنان را تماشا می کردند.

حاضرین که با چتر به تماشای این صحنه های آمده بودند با تلفن های همراه خود نیز دائماً در حال فیلمبرداری و عکاسی بودند.

عشایر منطقه نیز با تفگ های برنو و برقی های خود مسلح بودند و به محض ورود مسئولان همزمان با صدای ساز و نقاره شروع به تیراندازی کردند و کودکان نیز در زیر دست وپای مسئولان و تفنگ به دستان به دنبال پوکه ها بودند.

آتش زیر آش دوغ، کارده، نان محلی با هیزم های خشک به محفل این جشن گرمایی زیبایی بخشیده بود و زنان از کمبود امکانات برای پذیرایی گلایه می کردند.

بازار سلفی های یک نفر و چند نفره در این جشن با لباس های محلی و اسب ها نیز حسابی گرم بود عده ای نیز به دنبال چوب برای چوب بازی بودند.

دار قالی زنان روستای قیام که هویت تاریخی این مرز وبوم است نیز در میان انبوه جمعیت خود نمایی می کرد.

پیرمردی عصا به دست در لیوانی یکبار مصرف چای گرم را هورت می کشید و با چند حبه قندی که در دست داشت چای را سر می کشید.

امیرحسن نعمتی مجری برنامه نیز از تاریخ و فرهنگ کهن این دیار و معرفی اولین شاخصهای دیار اولین ها می گفت و در فواصل برنامه سین اجرایی را با میکروفونی که دائماً صوت می کشید با لبانی خندان جمعیت را به دیدن برنامه بعدی دعوت می کرد.

آن طرف سیاه چادر عشایری سفید پوشان حوزه سلامت نیز مشغول اندازه گیری رایگان فشارخون و قند خون جمعیت بودند.

زنان روستایی قیام نیز با پهن کردن آتش زیر تابه(سینی چدنی برای گرم کردن نان) در حال پخت نان و گرده محلی بودند.

صمد غلامشاهی با سروده های محلی اش نیز از بهون و چادرهای عشایری و کلگ بلوط می گفت و رسم روسمات عشایری را به زبان شعر بیان کرد.

بعد از شعر نوبت به پخش موسیقی محلی همراه با ساز(مهتر) رسید و خوانند نیز با اشعار محلی در باب عروسی های محلی( شیردوما) برای جوانانی می سرود که قصد ازدواج داشتند.

در برنامه بعدی نیز دارا کریمی نژاد فرماندار شهرستان لنده پشت جایگاه قرارگرفت و به معرفی ظرفیت های گردشگری ، صنایع دستی و موسیقی های اصیل محلی پرداخت.

در ادامه برنامه نیز عده ای از نونهالان که این فضا برایشان تازگی داشت به چوب بازی پرداخته و عده ای که دل کندن از بازی های رایانه ای برایشان سخت بودمشغول بازی با گوشی های تلفن همراه بودند.

نوبت به چوب بازی پیرمردها با لباس های محلی رسید که با ساز مهتر با چوب های در دست همنوا با آهنگ به بالاو پائین می پریدند و ترکه بازی می کردند.

پس از این رضا دهبانی پور مدیرکل ارشاد اسلامی استان کهگیلویه وبویراحمد با حضور در پشت تریبون به نقش و جایگاه فرهنگ در این شهرستان پرداخت و برگزاری چنین جشن های را نشان از قدمت کهن فرهنگ در این شهرستان دانست.

در ادامه این جشن گروه های نمایشی نیز به اجرای برنامه پرداختند و در پایان نیز مجری برنامه مسئولان را به بازدید از غرفه های نمایشگاه صنایع محلی دعوت کرد.

هرچند این جشن اولین جشن هفته فرهنگ و هنر شهرستان لنده بود ولی مشکلات ناشی از اختلال در سیستم صوتی نه تنها در این مراسم بلکه در تمام مراسمات شهرستان لنده یک عیب کلی است که امیدواریم با حمایت های مدیرکل ارشاد اسلامی استان یکبار برای همیشه رفع شود.

گزارش و عکس:سید اسماعیل میری

انتهای پیام/م75

تصاویر تکمیلی: 

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس