آخرین اخبار

26. خرداد 1396 - 3:16
مراسم احیای شب بیست یکم ماه مبارک رمضان در شهرستان لنده:
الغوث الغوث های عاشقانه جوانان لنده ای با معبود خویش+تصاویر
نویسنده: 
سید اسماعیل میری
زمزمه های عاشقانه الغوث الغوث جوانان لنده ای با معبود خویش در شب بیست یکم ماه مبارک رمضان نیز همانند شب نوزدهم فضای مساجد و حسینه های را معطر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، در شب شهادت امام علی(ع) جوانان و خانواده های محروم ترین شهرستان استان کهگیلویه وبویراحمد با حضوری پرشور در حسینه ها و مساجد این شهر زمزمه های عاشقانه الغوث الغوث سرداده و برای بخشش گناهان خویش از خداوند طلب بخشش و مغفرت کردند.

حال و هوای مساجد امشب سرشار از عطر بندگی مردمی بود که با چشمانی اشک بار دائما ذکر الغوث الغوث سر می دادند و برای شفای بیماران" یا مَنْ اِسْمُهُ دَوآءٌ وَ ذِکْرُهُ شِفآءٌ یا مَنْ یَجْعَلُ الشِّفاءَ فیما یَشاءُ " سر می دادند و شفای کامل بیماران سرطانی را از خداوند در این شب عزیز طلب می کردند.

مساجد شهرلنده امشب پرشده بود از حضور مردمی که به دنبال سیراب کردن کویر دلهایشان با بارش بیکران رحمت واسعه الهی بودند تا با نور قرآن در شب نزولش علاوه بر سیراب شدن دلها آنان را به نور قرآن منور سازد.

در حدیثی از امام صادق(ع) آمده است که: آغاز سال( حساب اعمال) شب قدر است و در آن شب برنامه سال آینده نوشته می شود.

حال وقتی معصومین (ع) ما به عنوان هادیان و راهنمایان ما این چنین بر روند اعمال ما اشراف دارند چرا ما از این فرصت به درستی بهره کافی را با طلب مغفرت الهی و عمل به دستورات آن انجام ندهیم.

 چه لذت بخش است كه در شب نزول قرآن، كنار چشمه سار كلام وحى خاضعانه بنشینیم و دل و قلب تشنه را از آن سیراب نماییم. و چه شیرین و شور آفرین است لحظه فرا رسیدن وقت دیدار و عروج كه مریضان و دردمندان در ساحت قرآن دست نیاز بلند مى‌كنند و زمزمه "القرآن شفاء" را سر مى‌دهند و با چشمانی اشک بار حوائج خود را از دهنده بی منت طلب می کنند.

چه زیبا است وقتی جوانان در کنار بزرگسالان ذکر"سُبْحانَکَ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنا مِنَ النّارِ یا رَبِّ" یعنی منزهی تو ای که نیست معبودی جز تو فریاد فریاد بِرَهان ما را از آتش ای پروردگار، را سرداد و سر تعظیم به آستان جانان نهاده و زیر لب فریاد می زنند: "سُبْحانَکَ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ اِلاّ اَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَ خَلِّصْنا مِنَ النّارِ یارَبِّ یا ذَاالْجَلالِ وَالاِْکْرامِ یا اءرْحَمَ الرّاحِمینَ" یعنی: منزهی تو ای که نیست معبودی جز تو فریاد فریاد درود فرست برمحمد و آلش و بِرَهان ما را از آتش ای پروردگار ای صاحب جلال و بزرگواری ای مهربانترین مهربانان.

امشب حال و هوایی همه حاضرین کربلایی شده بود مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) دلها شیدایی جوانان را روانه ضریح شش گوشه شهید دشت کربلا کردند و با چشمانی اشک بار فریاد می زدند: یا غافِرَ الْخَطایا یا کاشِفَ الْبَلایا یا مُنْتَهَى الرَّجایا یا مُجْزِلَ الْعَطایا ( اى آمرزنده خطاها اى برطرف کننده بلاها اى منتهاى امیدها اى دهنده بزرگ) یا واهِبَ الْهَدایا یا رازِقَ الْبَرایا یا قاضِىَ الْمَنایا یا سامِعَ الشَّکایا (عطاها اى بخشنده هدیه ها اى روزى ده بنده ها اى برآورنده آرزوها اى شنونده) یا باعِثَ الْبَرایا یا مُطْلِقَ الاُْسارى (۸) شکایتها اى برانگیزنده مردمان اى رهاننده اسیران، را با قرآن های بر سر خویش امام حسین(ع) را قسم می دادند تا واسطه همه ما و بندگان شود.

امشب و در شب قدر، شب احیای خویش، با دم مسیحایی دعاست، شبی است که باید قدر خویش را بشناسی، تقدیر خویش را رقم بزنی و خویشتنِ جدید را با قلم توبه و جوهر اشک ترسیم کنی چرا که نتیجه اعمال یکسال گذشته و ترسیم نقشه راه اعمال جدیدیمان در این شب ها رقم خواهد خورد.

امشب همه ملت ایران خداوند را در این شب قدر قسم دادند تا قدم های ما را جهت پایداری و حفاظت از دینمان که تنها سرمایه وجودیمان است را محکم و استوارتر کند تا درهایی را که به سویم می‌گشایی ندانسته نبندیم و درهایی را که به رویم می‌بندی به اصرار نگشایم تا خوب بدانیم و در این شبهای قدر، قدر قدم هایمان را بیشتر بدانیم.

امشب نباید از صوت زیبای ذاکران و مداحان و اهل بیت که حقیقتاً سرمایه های فرهنگی ما هستند غافل شد چرا که به بهترین سبک ممکن هم اذکار را قرائت کرده و هم با روضه های خود دلهای حاضرین را به بهترین سبک ممکن با دهنده بی منت پیوند دادند تا بلکه حوائج شان را این شب عزیز از خداوند دریافت کنند.

گزارش و عکس:سید اسماعیل میری

انتهای پیام/م75

تصاویر تکمیلی: 

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس