آخرین اخبار

پربازدیدها

27. تير 1396 - 11:53
کمپینگ,خبرلنده,میراث فرهنگی,منطقه گردشگری موگرمون,آلاچیق,بهشت گمشده,بخش موگرمون,رودخانه جن,اخبار لنده
سرنوشت تنها پروژه گردشگری شهرستان لنده در اما و اگرها:
آخرین وضعیت پروژه نیمه تمام گردشگری منطقه موگرمون لنده+تصاویر
نویسنده: 
سید اسماعیل میری
پنج سال از کلنگ زنی تنها پروژه گردشگری میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان لنده در منطقه مورجن موگرمون می گذرد که عملیات ساخت این پروژه روند خوبی را در سال های گذشته طی کرد ولی متاسفانه حدود دوسال است به دلیل معارضات اجتماعی به طور کامل تعطیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، شهرستان لنده آخرین و محروم ترین شهرستان در استان کهگیلویه و بویراحمد است که در فاصله 208کیلومتری مرکزاین استان واقع شده است ولی محرومیت این شهرستان هیچگاه باعث نشده است تا از قابلیت ها و پتانسیل های بالای این شهرستان در حوزه گردشگری، صنایع دستی و جاذبه های بکر طبیعی و تنوع آب و هوایی ذره ای کاسته شود.

این شهرستان در زمینه های گردشگری دارای دو منطقه سردسیری و گرمسیری است که به طور همزمان و در کمتر از یک یا دو ساعت می توان از ای تنوع آب وهوایی بهره لازم را برد و از طبیعت بکر آن استفاده کرد.

منطقه نمونه گردشگری موگرمون از مهمترین جاذبه های آب وهوایی و گردشگری شهرستان لنده است که در فاصله 12کیلومتری این شهر واقع شده است منطقه زیبا با چمشه های جوشان و آبی سرد و گوار که به تعبیر بیشتر گردشگران و طبیعت دوستان به بهشت گمشده نیز معروف است.

بحث توسعه این منطقه با رایزنی های گسترده مسئولان وقت در تیرماه سال 92 با حضور مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد و مسئولان شهرستانی، کلنگ اردوگاه تفریحی گردشگری موگرمون در شهرستان لنده‌، در زمینی به مساحت شش هزار متر مربع زده شد و نسیم خدمت در میان صخره های سترگ و سخت شروع به وزیدن کرد و کارهای ساخت اولین مجتمع گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در شهرستان لنده کلنگ زنی شد.

منطقه زیبای موگرمون در نقطه ثقل ارتباطی بخش‌های چاروسا ، دیشموک و جاورده با شهرستان‌های لنده و کهگیلویه قرار دارد که قابلیت جذب گردشگران زیادی را دارد و با تکمیل این مجتمع می توانستیم زمینه افزایش بیشتر گردشگران را فراهیم کنیم.

این زمین از طرف اداره جهادکشاورزی و منابع طبیعی به پیمانکار واگذار که طرح خود را برای موضوع کمپینگ و اردوگاه‌ اختصاص دهند تا دریافت مجوز را با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان پیگیری کرده‌اند.

پس از چندین سال تلاش و پیگیری ها طرح مجتمع گردشگری لنده با مخالفت های که از همان روزهای ابتدایی در خصوص نامناسب بودن مکان طرح شده بود صورت گرفت، ولی علی رغم همه این مخالفت ها پیمانکار پروژه را با ساخت سکوهای سنگی ملاتی آغاز کردو در ادامه نیز سرویس های بهداشتی این مجتمع را به اتمام رساند و متاسفانه ادامه طرح بنا به گفته مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری به دلیل کمبود اعتبار رها شده است.

خیرالله خیر اندیش رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان لنده در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده اظهارکرد: تلاش های خوبی در این سال ها برای ایجاد یک مکان مناسب برای گردشگران و میهمانان نوروزی در منطقه گردشگری موگرمون صورت گرفته است که بنا به ضروریت و به دلیل عدم همکاری ساکنین حوزه رودخانه جن امکان ساخت کمپینگ گردشگری در حوزه این روخانه و معارضات اجتماعی وجود نداشت.

وی افزود: براساس تصمیم کارشناسان و همکاری پیمانکار طرح این پروژه در نقطه بالادستی منطقه مورجن احداث گردید که عملیات ساخت سرویس های بهداشتی، سکوچینی و لوله کشی آب این نقطه از سوی پیمانکار با بیش از 50الی 60درصد صورت گرفته است که به دلیل برخی معارضات فعلاً متوقف شده است.

گفتنی است علی رغم حضور فرماندار، بخشدار موگرمون و تنی چند از مسئولان ادارات و نهادها و دیدار چهره به چهره با مردم حاشیه رودخانه جن از واگذاری زمین جهت ساخت آلاچیق و تفرجگاه گردشگری ممانعت به وجود آمده و به دلیل همین معارضات بیش از دو میلیارد رسال اعتبار سفر ریاست جمهوری برای ادامه پروژه کمینگ گردشگری فعلاً چشم انتظار رفع معارضات است.

انتهای پیام/م75

تصاویر تکمیلی: 

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس