پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

30. آذر 1396 - 12:29
شب یلدا بلندترین شب سال و به تعبیری شب چله است که در این شب ایرانیان برابر آداب و رسومی که پیشنه ای تاریخی کهنی دارد به دور هم جمع شده و متیل، داستان و از حماسه های امیرارسلان رومی و شاهنامه برای کوچکترها تعریف می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، تاریخ و فرهنگ کهن ایران اسلامی در جای جای جهان همواره مورد ستایش و تحسین سایر ملل است به طوری که حماسه های اثربدیع و بلیغ شاهنامه در بیشتر کشورها به خصوص کشورهای فارسی زبان مورد استفاده فراوان قرارمی گیرد.

یکی از این رسومات کهن ایرانیان پاسداشت بلند ترین شب سال و شب چله یا همان شب یلدا است که همراه با آداب و رسومات خاصی در سراسر کشور است.

شب یلدا فرصتی برای  جمع شدن همه اقوام و همنشینی دوستانه است که در این شب مردم با برگزاری ادعیه های مختلف، شاهنامه خوانی، متیل گویی، بازی های محلی با آجیل و میوه های چون انار و هندوانه این شب را تا سحر به سر می رسانند.

از طرف دیگر بازار شب یلدا در سراسر کشور به خصوص شهرستان لنده آمیخته شده است با گرانی میوه های هندوانه و انار که انار را در آستانه شب یلدا به کیلویی6000 هزارتومان و هندوانه را به کیلویی 2500تومان در بازار به فروش می رسانند.

شهرستان لنده در استان چهارفصل کهگیلویه وبویراحمد نیز همانند سایر مناطق ایران اسلامی دارای آداب  و رسوماتی است که در گفت و گو با مردم این شهرستان در زیر به آن خواهیم پرداخت.

امرالله روز به یکی از شهروندان لنده در گفت وگو با خبرنگارخبرلنده، ضمن اشاره به گرانی بازار در شب یلدا گفت: باتوجه به قدرت خرید مردم متاسفانه چندان شب یلدا در بین مردم رنگ وبوی ندارد.

سردار کریمی از دیگر شهروندان لنده ای در خصوص شب یلدا گفت: شب یلدا فرصتی برای دورهم نشینی است که با توجه به وضعیت اقتصادی مردم متاسفانه آن قدر گرانی بر گرده مردم فشار آورده است که شب یلدا را به فراموشی سپرده اند.

امرالله قنبری یکی دیگر از شهروندان لنده ای در گفت وگو با خبرنگار خبرلنده، گفت: در شب یلدا مردم به دورهم جمع می شوند از مثل های قدیمی و داستان های کهن تاریخی برای همدیگر تعرف می کنند.

وی افزود: گرانی بازار و ناتوانی مردم و کاهش قدرت خرید مردم شب یلدا را تحت الشعاع قرارداده  به طوری که بیشتر مردم نمی دانند این شب کی هست؟

علی محمد دانایی یکی از فرهنگیان شهرستان لنده در گفت وگو با خبرنگار خبرلنده، گفت: شب یلدا فرصتی برای هم نشینی همه اعضای خانواده و فامیل است که در این شب به نوعی شب صله ی رحم است.

وی افزود: در گذشته در شب چله یا همان شب یلدا مردم به داستان پردازی های حماسی از شاهنامه و معاملات روز و وضعیت کشور می پرداختند.

این فرهنگی بازنشسته لنده ای تصریح کرد: باتوجه به مشکلات مردم شب یلدا شب عزای مردم است چرا که قدرت خرید مردم نیز واقعاً کاهش یافته است.

لطفعلی همتی از فروشندگان بازار میوه لنده در گفت وگو با خبرنگار خبرلنده، گفت: متاسفانه قدرت خرید مردم چنان پائین آمده است که ما که فروشنده هستیم ریسک نمی کنیم و زیاد میوه از انبار میوه و تربار نمی گیریم چون واقعاً روی دستمان خواهندماند.

وی افزود: فقیر حاکم بربیشتر خانواده ها اجازه برگزاری مراسم ویژه شب یلدا را می دهد و واقعاً باید در بین مردم جامعه باشید تا بدانید مردم چه وضعی دارند.

بیژن احمدی یکی دیگر از شهروندان لنده ای در گفت و گو با خبرنگار خبرلنده، گفت: شب یلدا شبی است که یک خاواده با خاطری آسوده سر بر بالین بگذار و تا صبح خوابی راحت داشته باشد.

وی افزود: در گذشته مردم شب نشینی های مداوم داشتند که متاسفانه امروز آن رسومات منسوخ شده است.

عبدالله شفایی از فرهنگیان بازنشسته شهرستان لنده در گفت وگو با خبرنگارخبرلنده، گفت: شب یلدا برای گرد هم آمدن خانواده ها درفضای صمیمی است که اعضای خانواده با هم نشینی به بیان خاطرات شیرین خود می پردازند.

وی افزود: بیان داستان های زیبا از شاهنامه و قصه های حماسه آن به خصوص رستم و سهراب برای کوچکترها از زیبایی های این شب ها است.

پرویز جعفری از کارمندان بازنشسته اداره پست در بیان خاطرات شب یلدا در گفت وگو با خبرنگار خبرلنده، گفت: شب یلدا فرصتی برای خاطره گویی و متیل گویی در کنار اعضای خانواده است.

وی افزود: در شب چله در زمان های گذشته مردم گندم برشته، حلوا کنجی، بل بل(نان)روغنی، چله گرم کن همراه با داستان سرایی در خصوص حماسه های امیر ارسلان رومی و حماسه رستم و سهراب است.

این شهروند بازنشسته لنده ای تصریح کرد: در زمان گذشته یک رادیو بود جمعیتی انبوه که پای رادیو می نشستن و همه چشم و گوش ها به رادیو بود ولی امروز زمانه تغییرکرده است.

لهراسب بنی هاشمی یکی دیگر از فرهنگیان بازنشسته لنده ای در گفت وگو با خبرنگارخبرلنده، گفت: شب یلدا شبی برای دورهم نشینی همه فامیل است که در گذشته با رنگ وبوی خاصی همراه بوده است.

وی افزود: این شب فرصتی برای دور هم نشینی بود ولی متاسفانه امروزه با گسترش شبکه های مجازی این هم نشینی به درون گوشی های تلفن همراه رفته و هرکس سرگرم گوشی است و نسل جوان کمتر به این هم نشینی ها ترغیب می شوند.

به هرحال شب یلدا فرصتی برای دو هم نشینی خانوادگی است تاشبی را در کنار تک تک اعضای خانواده و فامیل با قصه های قدیمی و متیل های جذاب سپری کنند.

گزارش و عکس: سید اسماعیل میری

انتهای پیام

تصاویر تکمیلی: 

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس