آخرین اخبار

پربازدیدها

9. دى 1396 - 8:09
سنگ زیرین آسیاب,خبرلنده,روستای ایدنک,سابقه تاریخی یک روستا,80سال سنگ زیرین,اخبار لنده,روستای گردشگری,نان شب مردم,آسیاب بادی,لنده
سنگی که 80سال زیربار آسیاب بود
قدیمی ترین سنگ آسیاب در لنده کهگیلویه وبویراحمد+تصاویر
نویسنده: 
سیداسماعیل میری
قدیمی های همیشه یک مثال زیبا داشتند که می گفتند: مرد باید مثل سنگ زیرین آسیاب باشد یعنی آستانه صبر و تحمل آن باید چنان بالا باشد که تحمل مشکلات عدیده زندگی را داشته باشد. امام این روزها سنگ زیرین آسیاب قدیمی در ریکی از روستاهای لنده به حال خود رها شده است.

به  گزارش خبرلنده، در گذشته انسان ها برای رفع نیازهای اولیه خود همواره با ابداع روش های مختلف و ساخت تجهیزات گوناگون به دنبال تسهیل کردن استفاده از امکانات بودند به طوری که برای تبدیل گندم خود به آرد و تبدیل آرد به نان از آسیاب های بادی، سنگی، دستی استفاده می کردند.

آسیاب قدیمی روستای ایدنک از توابع بخش مرکزی شهرستان لنده در استان کهگیلویه وبویراحمد یکی ازقدیمی تزین و موثرترین آسیاب های قدیمی در این شهرستان است که خدمات زیادی در طول 80سال گذشته مردم منطقه ارائه داده است.

سنگ زیرین این آسیاب پس از 80سال تامین نان شب مردم و براثر فرسایش زیاد با سنگ روی خود از کار افتاده است و امروز از آن به عنوان یک سنگ بدون ارزش در گوشه ای از روستای ایدنک به حال خود رها شده است.

اله کرم علی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرلنده گفت: تاریخ تولید این سنگ به عنوان سنگ زیری آسیاب از سن خیلی از انسان های روستا بالاتر است.

وی افزود: انتظار می رود از این سنگ که نماد تاریخ ماندگار روستای ایدنک در یکی از میادین روستا جانمایی شود.

گفتنی است روستای ایدنک یکی از قدیمی ترین روستاهای شهرستان لنده و استان کهگیلویه وبویراحمد می باشد که از قدیم الایام به دلیل واقع شدن در کنار رودخانه و عبول پل از این روستا همواره مرکز ثقل ارتباطی میان لنده و سایر شهرها بوده است.

انتهای پیام

تصاویر تکمیلی: 

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس