آخرین اخبار

پربازدیدها

15. بهمن 1396 - 14:50
فرهنگ مردم,خبرلنده,اصالت ,زاگرس,استان کهگیلویه وبویراحمد,شهرستان لنده,آداب و رسوم مردم,زندگی عشایری,اخبارلنده,ترویج فرهنگ بومی,سیده رقیه آذربخش
به همت یکی از بانوان جوان و خلاق لنده ای صورت گرفت:
به تصویر کشیدن آداب و رسوم مردم کهگیلویه وبویراحمد با خاک رس+تصاویر
نویسنده: 
سیداسماعیل میری
استان کهگیلویه وبویراحمد یکی از استان های چهارفصل کشور است که با جاذبه های فراوان و آداب و سنن کهن خود در حوزه زاگرس توانسته است نسبت به احیاء و ترویج این آداب و رسوم به شیوه ای هنرمندانه این فرهنگ را به نسل جوان منتقل کنند.

به گزارش خبرلنده، فرهنگ تاریخچه یک ملت است که هویت تاریخی یک ملت را تشکیل می دهد و در این بین استان کهگیلویه وبویراحمد از استان های حوزه زاگرس است که با حفظ اصالت کهن خود در حوزه آداب و رسومات گذشتگان  همواره پیشقدم بوده است.

 

 

احیای سنت، آداب و رسومات گذشتگان یکی از مهمترین وظایف ما برای انتقال به نسل جوان است تا با سبک زندگی ایلیاتی  و روستایی ما بیشتر آشنا شوند.

 

 

در همین رابطه یکی از بانوان خلاق و جوان لنده ای در حرکتی زیبا و ارزشمند با استفاده از خاک رس به زیبایی هرچه تمام به معرفی سبک زندگی، آداب و رسوم و میهمان نوازی در قالب مجسه سازی پرداخته است.

 

 

رقیه آذربخش خالق این مجسمه های گلی در شهرستان لنده در گفت و گو با خبرنگار خبرلنده گفت: فرهنگ زیربنای اصلی هرجامعه است و اگر به فرهنگ به درستی توجه شود شاهد خلق آثار زیادی خواهیم بود.

 

 

 

وی افزود: با ترسیم دورنمایی کلی از وضعیت فرهنگی و آداب و رسوم مردمان استان کهگیلویه وبویراحمد با زبان هنر و مجسمه سازی به دنبال احیای سنت های فراموش شده هستیم.

 

 

این هنرمند خلاق و جوان لنده ای تصریح کرد: توجه به معرفی سبک زندگی مردم در روستاهای استان کهگیلویه وبویراحمد، وضعیت محرومیت این روستاها، توجه به بحث دامداری و دامپروری، ضرورت توجه به ترویج فرهنگ ازدواج آسان، به نمایش گذاشتن کار و تلاش بانوان عشایری و روستایی و معرفی فرهنگ دور هم نشینی به دور از فضاهای مجازی از مهمترین ایده هایی بود که در ساخت این مجموعه به کار رفته است.

 

 

وی تاکیدکرد: با تلاش و کوشش فراوان و بدون توجه به حمایت های مسئولان به دنبال احیای سنت ها و آداب و رسوم گذشتگان در جامعه هستیم و قطعاً این راه را ادامه خواهم داد.

 

 

گفتنی است سید رقیه آذربخش فارغ التحصیل رشته گیاهان داروئی نیز می باشد که در زمینه های هنری نیز فعالیت دارد.

انتهای پیام

تصاویر تکمیلی: 

نظرات کاربران

https://eitaa.com/khabarlendehe
http://khabarlendeh.ir
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
http://sapp.ir/khabarlendeh
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس