پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

12. اسفند 1396 - 10:41
شعار سال, خبرلنده, اخبار لنده, طرح های اشتغالزا, توسعه پایدار, شهرستان لنده, تولید, اشتغال
اقدامات و عملکرد ادارات در باب شعارسال:
تحقق شعارسال از شعار تا عمل در شهرستان لنده+تصاویر
نویسنده: 
سیداسماعیل میری
نامگذاری شعار سال باعث هماهنگ سازی دستگاه های مختلف اجرایی و اقتصادی برای تحقق این شعار در بطن جامعه است که علاوه بر افزایش تولید باعث اشتغال نیز خواهدشد.

به گزارش خبرلنده، یکی از سیاست های سالانه انقلاب اسلامی جدای از برنامه ششم توسعه و چشم انداز 20ساله نظام نامگذاری و تعیین افق یک ساله برای هم پوشالی سیاست های کلی نظام در قالب شعار سال از سوی مقام معظم رهبری در ساعات اولیه نوروز هر سال تعیین و نامگذاری می شود که سال 96 را سال “اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال” نامگذاری کردند.   

 

همه ساله مقام معظم رهبری با ترسیم یک افق یک ساله سیاست های یک ساله انقلاب اسلامی را در قالب شعار سال برای همه ادارات، نهادها، سازمان و مردم تبین و نامگذاری می کند که با توجه به دلیل اهمیت تولید و اشتغال امسال را سال “اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال” نامگذاری کردند.

اقتصاد مقاومتی یکی از مهمترین راهبردهای انقلاب اسلامی برای مقاوم کردن اقتصاد ما با تکیه بر اقتصاد دورن و بومی سازی مشاغل و حرفه های بر پایه تولید ملی شکل گرفته است لذا مقام معظم رهبری چند سالی است که تاکیدات فراوانی بر مسلئه اقتصاد مقاومتی و لزوم اجرای طرح های مختلف با رویکرد اقتصاد مقاومتی را دارند که بیشتر آن نیز بر پایه تولید با نگاه به داخل تبین وطراحی شده است.

 

 

در همین راستا امروز در گزارشی کوتاه می خواهیم ببینیم میزان تحقق شعار سال در شهرستان لنده عملاً چند درصد پیشرفت داشته است و عملاً این طرح های هیچ خروجی مناسبی به همراه تولید و اشتغال در این شهرستان داشته اند یا نه.

 

 

شهرستان لنده با بیش از 22هزارنفر جمعیت دارای دو بخش مرکزی و موگرمون می باشد که شغل غالب بیشتر مردم این شهرستان  دامداری و کشاورزی است.

 

 

این شهرستان دارای بیش از 6 هزار سطح زیر کشت گندم و جو می باشد که از این تعداد  بیش از 4200هکتار گندم و 1800هکتار جو سالانه در زمین های کشاورزی این شهرستان به شیوه سنتی و مکانیزه کشت می شود.

 

 

در زمینه دامداری نیز این شهرستان دارای هفتاد هزارراس دام سبک و بیش از دو هزار راس دام سنگین می باشد که در زمینه تولید و تامین گوشت قرمز و شیر و لبنیات سهم مهمی دارند.

حجم اشتغال در حوزه دامداری باتوجه به شیوه های سنتی نگهداری بسیار ناچیز است که در صورت صنعتی شدن ضمن افزایش سطح گوشت تولید می تواند زمینه اشتغال تعداد زیادی از جوانان جویای کار را نیز فراهم سازد.

 

 

در حوزه کاشت و برداشت برنج نیز سالانه بیش از یک هزارو 200تن برنج از بیش از 230هکتار از شالیزار های برنج در شهرستان لنده برداشت می شود که این رقم علاوه بر تامین نیاز داخلی شهروندان باعث صادرات بخشی از برنج این شهرستان به سایر شهرستان ها نیز خواهدشد.

 

 

اجرای طرح های آبیاری نوین در سطوح زراعی یکی دیگر از موفقیت های جهادکشاورزی این شهرستان در زمینه افزایش سطح تولیدات کشاورزی و ایجاد اشتغال با رویکرد اقتصاد مقاومتی است.

یکی از مهمترین مباحث در امر تحقق شعار سال همین افزایش سطح تولیدات با تکیه بر توان داخلی بود که در حوزه کشاورزی موفقیت های نسبی نیز به دست آمده است.

 

یکی دیگر از حوزه های که نقش مهمی در تحقق شعال سال در شهرستان لنده داشته اند طرح های موفق بسیج سازندگی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی بوده است که با اعطای تسهیلات اقتصادی و بانگاه های اقتصادی، صنفی و صنعتی در سطح شهر و روستاها زمینه تولید و اشتغال تعداد زیادی از جوانان را فراهم کردند.

 

 

رویکرد اقتصاد مقاومتی در ادارات و نهادها باعث شده است تا در زمینه تحقق اهداف شعال سال گام های بلندی بردارند به طور مثل رایزنی و انتخاب شهرستان لنده به عنوان دومین شهرستان پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور بعد از قلعه گنج کرمان یکی از راه های تحقق اقتصاد مقاومتی همراه با تولید و اشتغال پایدار در این شهرستان است که نیازمند مشارکت همگانی مردم و مسئولان است.

هرچند تا تحقق اهداف عالی شعار سال هنوز فاصله داریم ولی موفقیت های خوبی در یک سال گذشته داشتیم که به هیچ وجه ممکن جواب گوی نیاز و رفع مشاغل و بیکاری جوانان این خطه نیست چرا که مشکلات آنان با یکسال و دوسال و یا چند سال حل نخواهدشد.

گزارش : سیده زینب جعفری-سید اسماعیل میری

انتهای پیام

نظرات کاربران

https://eitaa.com/khabarlendehe
http://khabarlendeh.ir
http://khabarlendeh.ir/node/83675
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس