پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

28. فروردين 1397 - 15:43
حقوق شهروندی,خبرلنده,کیسه نایلونی,قرص نان,کسبه بازار,حقوق شهروندی,اتاق اصناف,نانوایی,امورصنفی,تعزیرات
کلاهی که نانوایی داران بر سرمردم می گذارند:
کسر یک نان 200تومانی از مشتری به ازای یک نایلون 50تومانی در نانوایی های کهگیلویه وبویراحمد
نویسنده: 
سیداسماعیل میری
شاید باورش برای همه ما سخت باشد ولی روزانه همه ما به ازای گرفتن یک نایلون از نانوایی ها یک قرص نان را پس می دهیم و این در حالی است که قیمت نان 200تومان و قیمت نایلون کمتراز50تومان است.

به گزارش خبرلنده، وقتی مشتری به بازار وارد می شود قائدتاً صاحبان مشاغل و کسبه های مختلف برای جانمایی اجناس خریداری شده توسط مشتری آنان را در نایلون ها(کیسه پلاستیکی) در اندازه های مختلف جانمایی و با احترام تحویل مشتریان می دهند بدون اینکه هیچ گونه وجهی بابت کیسه های پلاستیکی پرداخت کنند.

 

ولی متاسفانه تنها با یک بار مراجعه به نانوایی های شهرلنده و سایر شهرهای استان به خوبی خواهید دید که به ازای یک کیسه نایلونی کمتر از50تومانی یک قرص نان 200تومانی را از مشتری کسر می کنند و این حرکت کاملاً خلاف قانون است چرا که صاحب کسبه وظیفه دارد در قبال جنسی که به مشتری می فروشد نایلون هم دهد.

 

جالب است که همه نانوایی های شهرستان از سهمیه آرد یارانه ای استفاده می کنند و نانوایی داران در قبال نان خود باید زمینه رضایت مشتریان را فراهم کنند نه اینکه به ازای یک کیسه نایلونی 50تومانی یک قرص نان 200تومانی را از مشتریان کسر کنند.

 

این اقدام خودسرانه بسیاری از نانوایی ها نمونه ای روشن از تضییع حقوق شهروندی مشتریان است که لازم است حتماً مراجع قضایی و ادارات متولی پیگیر این امر مهم باشند.

 

از مسئولین که بر نانوایی ها نظارت دارند درخواست داریم که این موضوع را پیگیری کنند و نگذارند بیش از این حقوق مسلم مردم در روز روشن ضایع شود.

 

هر کیلو نایلون(کیسه پلاستیکی)150عدد می باشد که قیمت آن به کمتر از8000تومان می باشد که با یک حساب سر انگشتی هر عدد لاستیک56تومان می شود که اگر این مقدار را از یک قرص نان 200تومانی کسر کنیم 144تومان اضافه از مردم اخذ می شود که اگر در طول سه وعده پخت نان این ارقام را کنار هم بگذاریم شاهد کسب منبع درآمد هنگفتی از مشتریان می باشیم که لازم است هم اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی و اداره صنعت و معدن و تجارت نظارت بیشتری به این موارد داشته باشند.

 

 

خسرو ارشاد رئیس اداره امور صنفی شهرستان لنده در گفت وگو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: بدون شک هر کسبه ای وظیفه دارد جهت جانمایی و انتقال اجناس خود کیسه نایلونی بدون هیچ گونه وجهی در اختیار مشتری خود قرار دهد.

 

وی افزود: متاسفانه در خصوص این اقدام نانوایی داران لازم است که به اطلاع برسانم که این رویه در بیشتر استان های کشور حاکم است و لازم است که مراجع ذیصلاح برخورد قانونی داشته باشند.

 

رئیس اتاق اصناف شهرستان لنده تصریح کرد: البته در هنگام خرید نانوایی داران به مشتریان می گویند که کیسه پلاستکی می خواهید یا نه و این مشتری است که حق انتخاب دارد ولی برداشتن یک قرص نان به ازای یک کیسه پلاستیکی کاملاً غیرقانونی است ولی می تواند هزینه کیسه پلاستکی را اخذ کند چرا نانوایی دار آن را خریداری می کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه‌ها

باسلام:والا ما ی بار سرهمین موضوع بحثمون شد به صاحب نانوایی اونم گفت که دوس دارم می خوای ببر میخوای نبر؟؟ولی خانه از پایبند خراب است.اگه شما دوتا از نانوایی هارو جریمه کنی بقیه هم درس عبرت میشه براشون که شما اینکارو نمیکنی؟؟

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس