پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

11. دى 1397 - 9:05
تحقیق و پژوهش نقش مهمی در برنامه ریزی و اتخاذ سیاست های راهبردی هر جامعه دارد چرا که بدون تحقیق و پژوهش هرکاری ابتر و ناقص خواهد ماند پس لازم است به این مهم در جامعه توجه جدی شود.

به گزارش خبرلنده، امروزه کشورهای مهم و توسعه یافته جهان با اتکا به تحقیق و پژوهش است که به سرعت در حال سپری کردن پله های موفقیت هستند به طوری که اگر نیم نگاهی کوتاه به چند کشورآسیایی همانند مالزی داشته باشیم به خوبی به نقش تحقیق و توسعه در پیشبرد اهداف عالی اقتصادی، فرهنگی و سیاسی این کشور پی خواهیم برد.

بدون شک هر کاری که بدون پشتوانه محکم تحقیقاتی و پژوهشی باشد ابتر و ناقص خواهد بود و علاوه بر این نقصان باعث هدر رفت میلیارد ها تومان هزینه و ساعات ها هدر رفت وقت خواهیم بود.

امام علی(ع) می فرمایند: برای ترقی و پیشرفت هیچ روشی بهتر از تحقیق و پژوهش نیست. بنابر فرمایش گهربار مولی متقیان به اهمیت و نقش تحقیق و پژوهش در جامعه بیشتر پی خواهیم برد.

با توجه به نقش پژوهش در جامعه به سراغ مدیر پژوهش سرای دانش آموزی جابرین حیان لنده رفتیم تا ضمن آشنایی با دست ساخته های دانش آموزان نقش پژوهش دانش آموزان را در جامعه بیشتر ارزیابی کنیم.

کورش محمدی در ابتدا کلام با اشاره به نقش پژوهش و تحقیق در جامعه گفت: پژوهش را نمی توان صرفاً یک فرضیه در جامعه دانست چرا که تحقیق وپژوهش رکن زیربنایی یک جامعه موفق است  به طوری مثال اگر قرار است طرحی در مدرسه، کوچه یا محلی ای انجام شود ابتدای کار باید کار تحقیقی محکمی در خصوص ابعاد مختلف این طرح صورت پذیرد بعد طرح اجرا شود تا با شکست مواجه نشود.

وی افزود: عدم برنامه ریزی و عدم توجه به مبحث مهم تحقیق و پژوهش در جامعه باعث شده است تا بیشتر برنامه ریزی ها به صورت فله ای و بدون پشتوانه محکم کار تحقیقاتی و پژوهشی صورت گیرد و همین است که در بیشتر مسائل جزئی جامعه می مانیم.

رئیس پژوهش سرای دانش آموزی جابربن حیان شهرستان لنده تصریح کرد: در هفته پژوهش در شهرستان لنده نمایشگاه از توانمندی های دانش آموزان در مرکز پژوهش سرای دانش آموزی جابرین حیان راه انازی شد که در این نمایشگاه به روشنی به توانمندی و توانایی ذهن های خلاق دانش آموزان می توان پی بردولی متاسفانه به دلیل نبود نگاه پژوهش محوری در مدارس این استعداد ها و ظرفیت ها نادیده گرفته می شوند.

وی تاکیدکرد: برخی از محصولات تولید شده توسط همین دانش آموزان قابلیت تجاری سازی در سطح انبوه در جامعه را دارند که نیازمند حمایت بیشتر مسئولان هستند.

محمدی اظهارکرد: در بحث سازه های استحکامی شاهد توانمندی دانش اموزان در ساخت سازه های ماکارونی با تحمل وزن بیش از دو کلیوگرم را داریم که این نشان از توانمندی و خلاقیت دانش آموزان برپایه تحقیق وپژوهش است.

رئیس پژوهش سرای دانش آموزی جابربن حیان شهرستان لنده تصریح کرد: بارها از مدیران، معلمان و اقشار مختلف دانش آموزی درخواست کرده ایم که ضمن بازدید از این پژوهش سرا توانمندی و استعداد فرزندان و دانش آموزان را با حضور در چنین مراکزی فعال و پویا نمایید که متاسفانه کمتر مورد توجه و استقبال همکاران واقع شده است.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: گاهی ذهن بچه های چنان فعال است که می توانند از سنگ عادی نیز اثری هنری و زیبا خلق کنند که همین نیز نشانه از نوع نگاه تحقیقی و پژوهشی به مسئله است.

محمدی در ادامه گفت: در دیدار هایی که با مدیر طرح پایلوت اقتصادی بنیاد مستضعفان در شهرستان لنده داشته ایم و طی بازدیدی که از این مرکز صورت گرفته توافقاتی در زمینه همکاری و توجه ویژه به امر پژوهش در حوزه آموزش وپرورش صورت گرفته است که امیدواریم در آینده شاهد توجه ویژه بنیاد مستضفعان به این مرکز در جهت رشد و بالندگی علم در شهرستان لنده باشم که نیازمند همکاری مسئولان در این زمینه نیز هستیم.

بدون شک هرجامعه ای که به پیشرفت، عمران و آبادانی و توسعه رسیده است موفقیت و پیشرفت خود را مدیون تحقیق و پژوهش است پس انتظار داریم مسئولان به تحقیق و پژوهش بیشتر اهمیت بدهند تا شهرستان کمتر توسعه یافته لنده در مسیر توسعه فراگیر و روز افزون قرار گیرد.

انتهای پیام/

تصاویر تکمیلی: 

نظرات کاربران

https://eitaa.com/khabarlendehe
http://khabarlendeh.ir
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
http://sapp.ir/khabarlendeh
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس