آخرین اخبار

5. آذر 1400 - 22:58
با حمایت رسته ی گیاهان دارویی بنیاد علوی و با استقبال خوب کشاورزان شهرستان، کشت گیاهان دارویی شتاب گرفته است و پس از گذشت یک سال ونیم مزارع کشاورزان این شهرستان به الگوی برای کشورتبدیل شد.

به گزارش خبرلنده، با هدف انتقال دانش و تجربیات،  امروز کارشناسان پهنه و سر شبکه های رسته گیاهان دارویی و کشاورزان پیشرو از مناطق هلیلان و ملکشاهی به شهرستان لنده سفری داشتند و از مزارع الگویی گیاهان دارویی بنیاد علوی در شهرستان لنده بازدید کردند.

سرپرست نهاد آبادانی و پیشرفت لنده گفت؛ در این دوره ی آموزشی یک روزه، ابتدا از کارگاه بسته بندی و فرآوری گیاهان دارویی لنده بازدید شد که در این مرحله نحوه ی بسته بندی و پاکسازی گیاهان دارویی آموزش داده شد.

نیک بخت اظهارداشت؛ در ادامه، بازدید کنندگان از مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات گیاهان دارویی رزماری، آویشن، به لیمو و نعنا فلفلی،مرزنجوش و مریم گلی بازدید داشتند که توسط کارشناس رسته ی گیاهان دارویی نهاد آبادانی و پیشرفت لنده علاوه بر ارائه آموزش‌ها و دستورالعمل‌های فنی از تجارب و دانش بومی کشاورزان شهرستان نیز بهره مند شدند.

 علی نیکبخت سرپرست نهاد آبادانی و پیشرفت شهرستان لنده با ضروری دانستن چنین اردوهای علمی و بازدید های میدانی گفت؛ با مداخله درست در زنجیره ی ارزش رسته گیاهان دارویی فرصت مناسب جهت اشتغال زایی جوانان و مردم روستاهای شهرستان لنده ایجاد و این فرصت تبدیل به  پتانسیل و ظرفیت برای علاقمندان به کسب و کارهای روستایی شده است که امیدوارم  در کنار کارگاههای توانمندسازی و آموزشی، بازدید از مناطق و طرح‌های پایلوت زمینه ساز الگو برداری و توسعه مدل‌های موفق در تمام مناطق هدف بنیاد علوی و به تبع آن در کل کشور  گردد.

 وی افزود: بنیاد علوی با ارائه تسهیلات قرض الحسنه، حمایت‌های فنی و اعتباری، آموزش در مزارع و خرید تضمینی محصولات تولیدی، از کشاورزان علاقه‌مند در بخش گیاهان دارویی حمایت کرده است و ثمره ی آن نتایج مثبت در این حوزه است که انشالله  این حمایت ها ادامه خواهد داشت.

نیکبخت گفت: در شهرستان لنده علاوه بر گیاهان دارویی سایر رسته‌های اشتغالزا مانند صنایع دستی، پرورش دام سبک، پرورش دام سنگین، زنبورداری نیز فعالیت بسیار موثری دارند و امروز این فعالیت باعث اشتغالزایی و افزایش سطح درآمد و معیشت مردم شهرستان شده است.

در ادامه مصدق رضائی عامل توسعه و  کارشناس رسته ی گیاهان دارویی نیز اظهار داشت،  با حمایت رسته ی گیاهان دارویی نهاد پیشرفت و آبادانی بنیاد علوی در شهرستان لنده در طول سال گذشته نزدیک به ۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی در دو مرحله کشت بهاره در فروردین‌ماه و کشت پاییزه در آبان ماه توسط کشاورزان با تعداد نزدیک به هفتاد کشاورز مشغول به کاشت نگهداری و فروش گیاهان دارویی در زمینه نعنا فلفلی، آویشن، رزماری، به لیمو و مرزنجوش و همچنین ۱۲۰هکتار در زمینه کشت سیاهدانه، کرفس و موسیر  شده است.

رضایی ادامه داد: امسال با پیش‌بینی که انجام شده است متصوریم که سطح زیر کشت  محصولات گیاهان دارویی  نشائی در شهرستان به ۱۰۰ هکتار  برسد و زمینه اشتغال زایی بسیاری از جوانان و مردم روستاهای شهرستان لنده فراهم شود.

تصاویر تکمیلی در زیر آمده است:

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675