آخرین اخبار

23. ارديبهشت 1402 - 1:17
سهل‌انگاری کشاورزان در فصل برداشت محصول، تلاش و زحمات یک‌ساله خود و دیگران را به آتش می‌کشد.

به گزارش خبرلنده، بارندگی‌های سال 1401 برای کشاورزان نوید سالی پر از نعمت را داده بود که حقیقتاً حجم بارندگی‌ها باعث افزایش محصولات کشاورزی به‌خصوص محصول استراتژیک گندم و جود شده است.

حجم بارندگی‌ها باعث شده است تا میزان علوفه در مراتع و جنگل‌ها نیز به نسبت سال‌ها گذشته که خشکسالی بوده است دوبرابر شود و همین امر نوید سالی پر آب را برای کشاورزان داده بود.

اما در آستانه شروع فصل تابستان و آغاز گرمای هوا شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های پی‌درپی در مناطق مختلف استان هستیم که زنگ خطری جدی برای آتش‌سوزی‌های مهیب در مراتع و جنگل‌ها و حتی مزارع کشاورزی و ازبین‌رفتن زحمات یک‌ساله کشاورزان است.

 

سهل‌انگاری برخی کشاورزان این روزها در روستاها و شهرهای مختلف استان باعث شده است محصولات کشاورزی یک‌ساله سایر کشاورزان به مخاطره بیفتد به‌طوری‌که روز گذشته در روستای ایدنک شهرستان لنده همین امر باعث شد تا بخش زیادی از باغات و حتی خطر انفجار خط انتقال گاز شهرستان لنده صورت گیرد که با حضور به‌موقع نیروهای مردمی و منابع طبیعی شهرستان لنده و شهرداری این آتش‌سوزی مهار شود.

هرچند این آتش‌سوزی در کمتر از ۳ ساعت مهار شد؛ ولی زنگ خطری جدی برای سایر کشاورزان و باغداران است که اصول ایمنی را رعایت نمی‌کنند و باعث ازبین‌رفتن محصولات و زحمات یک‌ساله خود و دیگران می‌شوند.

اما رعایت نکات ایمنی در آتش‌زن برخی علف‌های هرز در باغات و مزارع کشاورزی باید با ایجاد آتش بر و آبپاشی محیط اطراف برای جلوگیری از نفوذ آتش به دیگر مناطق همراه باشد که متأسفانه همین نکته بسیار ساده از سوی کشاورزان متأسفانه رعایت نمی‌شود و همین امر باعث بروز خسارت‌های زیان‌باری می‌شود که تلاش یک‌ساله کشاورزان را بر باد خواهد داد.

هرچند تلاش نیروهای مردمی و منابع طبیعی و سایر نیروهای امدادی در مواقع بحران ستودنی است ولی با رعایت اصول ایمنی خودمان می توانیم از بروز حوادث زیانبار جلوگیری کنیم.

انتهای پیام

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675