پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

30. دى 1393 - 5:22
شيتاب روستايي بر بام لنده /تصاوير
معرفي روستاهاي شهرستان لنده:
شيتاب روستايي بر بام لنده /تصاوير
روستاي شيتاب از روستاهاي گردشگري شهرستان لنده مي باشد كه جاذبه هاي بكر گردشگري آن باعث جذب گردشگران زيادي در فصل بهار خواهدشد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني خبرلنده، شهرستان لنده يكي از شهرستان هاي گرمسيري در استان كهگيلويه وبويراحمد مي باشد كه داراي روستاهاي گردشگري با جاذبه هاي بكر گردشگري همه ساله پزيراي گردشگران زيادي مي باشد.

روستاي شيتاب در فاصله 6كيلومتري شهر لنده واقع شده است كه در سال 1392 به عنوان مركز بخش موگرمون در شهرستان لنده انتخاب شد كه با استقرار بخشداري در اين روستا خيلي از مشكلات بخش موگرمون در محل بخشداري اين بخش پيگيري و مرتفع مي شود.

 

نام روستا و وجه تسمیه آن:

روستای شیتاب بر اساس بررسی های به عمل آمده و اذعان و اظهار نظر معتمدان محلی منطقه ای بوده که به دلیل چشمه ی آبی که در دره ای تند وجود داشته و به علت نزدیکی به کوه سفید جهت چرای دام به عنوان محلی برای سکونت انتخاب شد. شیتاب (shitab)از دو بخش شیت و آب به معنی آبشار که کم کم به مرور زمان به شیتاب معروف شد و به این علت این نام انتخاب شده است که منقطه شیتاب از زمین های پایین دست خود بالاتر است و رودخانه ای فصلی از آن به صورت آبشار به پایین می ریزد.

موقعیت جغرافیایی و وضعیت جغرافیایی روستا:

روستای شیتاب مرکز دهستان شیتاب بخش موگرمون شهرستان لنده مي باشد كه در موقعیت جغرافیایی 31 درجه عرض جغرافیایی و 50 درجه و 25 دقیقه طول جغرافیایی قرار دارد با توجه به اطلاعات موجود منطقه ای که شیتاب در آن واقع است به علت نزدیکی و چسبیدگی به کوه سفید که زمستان برف گیر است دارای زمستان های سرد و تابستان های تقریباً معتدل مي باشد.

حداکثر درجه حرارت تقریباً 36 درجه سانتیگراد در تیر و مرداد و حداقل صفر درجه سانتیگراد در بهمن ماه گزارش شده است.

سابقه سکونت و تاریخچه شکل گیری روستا:

اطلاعات دقیقی از سابقه سکونت در روستا در دست نیست ولی از نشانه های موجود حداقل 300 سال بوده و از جمله علل پیدایش روستا وجود چشمه آب در نزدیکی روستا و زمین مناسب برای کشاورزی دیم است وجود ارتفاعات صعب العبور کوه سفید به عنوان حریم حفاظتی روستا عمل می کند و با توجه به وجود درختهای بزرگ بلوط برای دامداری مناسب است.

در پایین دست روستا به علت چشمه آب یک قطعه باغ ایجاد گردید که در حال حاضر به علت گذشت زمان از بین رفته و فقط حدود 4 درخت خرما از آن باغ باقی مانده است و هنوز پرچین های آن هم تا اندازه ای مشاهده می شود. روستا به صورت پراکنده شکل گرفته است.

فاصله روستا از سایر روستاهای همجوار و مرکز دهستان و بخش:

روستاي شيتاب در فاصله 6 کیلومتری شهرلنده واقع شده است، روستای مله شیتاب و روستای سرتنگ در فاصله اي كمتر از یک کیلومتري واقع شده اند.

 روستاهای دم اشکفت، بنه آبزا و مونه در جنوب آن واقع شده اند که در فاصلي اي كمتر از 6 کیلومتر واقع شده اند.

 
امکانات روستا(آموزشی،اداری،بهداشتی،زیربنائی:(

 

روستاي شيتاب به عنوان مركز بخش موگرمون مي باشد كه داراي بخشداري، خانه بهداشت، مدرسه ابتدائی و راهنمايي، مسجد، دفتر شورای اسلامی، دفتر دهیاری، حوزه مقاومت بسیج ، پایگاه مقاومت بسیج و چند واحد کوچک تجاری از قبیل بقالی مي باشد.

طرح هادی روستا و سابقه اجرایی آن:

نقشه طرح هادی روستا طراحی و معابر و منازل جهت عقب نشینی از سوی بنیادمسکن انقلاب اسلامی علامت گذاری و تخریب شده و قرار است که فاز اول در نیمه آبان ماه 1393 از سوی بنیاد مسکن شروع شود.

 

اطلاعات جمعیتی، قومی و اجتماعی روستا:

 

جمعیت روستای شیتاب بر اساس سرشماری سال 90 مرکز آمار ایران 418 نفر در قالب 82 خانوار است از این روستا قبلاً تعداد زیادی خانوار به شهر لنده مرکز شهرستان مهاجرت کردند ولی به علت اینکه در تقسیمات جدید به عنوان مرکز بخش تعیین گردید احتمال می رود از مهاجر فرستی آن کاسته شود اهالی روستا همه بومی همین روستا می باشند و از لحاظ فرهنگی و مذهبی تفاوتی باهم ندارند.همچنین همه  مسلمان و پیرو مذهب شیعه اثنی عشری می باشند.

 

وضعيت ايثارگري روستاي شيتاب:

 

روستاي شيتاب داراي 2شهيد و تعداد زيادي جانباز و رزمندگان و مجاهد بسيجي مي باشد كه در طول هشت سال دفاع مقدس در كنار رزمندگان ايران اسلامي در مقابل رژيم بعث عراق ايستادگي كردند.

ویژگیهای طبیعی روستا:

روستای شیتاب به لحاظ طبیعی در یک منطقه کوهپایه ای در شمال شهرلنده مرکز شهرستان قرار دارد. از شمال ارتفاعات روستا را احاطه کرده.

روستا به علت وسعت زمین پایین دست برای کشاورزی مناسب مي باشد كه به صورت پراکنده شکل گرفته است.

اراضی روستا از خاک مناسب تشکیل شده است و برای کشاورزی دیم بسیار مناسب مي باشد كه درختان بلوط بسیار بزرگ و کهن سال در زمین های کشاورزی روستا وجود دارد.

روستاي شيتاب از روستاهاي گردشگري شهرستان لنده مي باشد كه جاذبه هاي بكر گردشگري آن باعث جذب گردشگران زيادي در فصل بهار خواهدشد.

انتهاي پيام/م75

تصاویر تکمیلی: 
شيتاب روستايي بر بام لنده /تصاوير
شيتاب روستايي بر بام لنده /تصاوير
شيتاب روستايي بر بام لنده /تصاوير
شيتاب روستايي بر بام لنده /تصاوير
شيتاب روستايي بر بام لنده /تصاوير

دیدگاه‌ها

خيلي عالي بود.

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس