پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

17. فروردين 1394 - 13:11
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه گفت: امیدوارم آقای اردوغان قبل از سفر به تهران با بیان اظهارات جدیدی در خصوص دوستی و روابط متقابل دو کشور، فضا را برای توسعه روابط دو کشور آماده کنند.

به گزارش خبر لنده،  شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آذرنگاه از اذربایجان غربی، موید حسینی‌صدر نماینده مردم خوی که ریاست گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه را هم بر عهده دارد، در ارتباط با سفر یا عدم سفر «رجب طیب اردوغان» پس از اظهارات ضد ایرانی وی نسبت به ایران، گفت: کشور ترکیه بعد از چین، بعنوان دومین شریک تجاری ایران جایگاه خاصی برای کشور ما دارد و از طرفی روابط دوستانه ۴۰۰ ساله بین دو کشور، اشتراکات دینی و فرهنگی و ارتباطات مردمی دوستانه بسیار گسترده بین دو کشور وجود دارد که مهم‌تر از اظهار نظر اشتباه اخیر آقای اردوغان است. 

وی اظهار کرد: هر چند اظهارات اخیر رئیس جمهور ترکیه نسنجیده بود، ولی به نظر می‌رسد این اظهارات برای اهداف خاص داخلی ترکیه و یا احیاناً در هماهنگی با بعضی کشورهای عربی منطقه بیان شده ولی در رفتار عملی ترکیه با آن چیزی که اعلام شده، مغایرت وجود دارد. 

نماینده مردم خوی افزود: امیدوارم آقای اردوغان اظهارات جدیدی همانند اظهاراتی که بار‌ها در خصوص دوستی و روابط متقابل دو کشور بیان کرده، بیان کنند و قبل از سفر به تهران فضا را برای توسعه روابط دو کشور آماده کنند و بهانه را از دست مخالفان توسعه روابط ایران و ترکیه بگیرند. 

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه تصریح کرد: در فضای جدید دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران که دست دوستی به تمام دنیا دراز شده و جایگاه ویژه‌ای برای کشورهای مسلمان و همسایه در نظر گرفته شده است، مسئولین ترکیه نباید با اظهارات خام امکان توسعه روابط دو جانبه را سلب کنند. 

وی ادامه داد: ایران در ۲۳ مورد با کشور ترکیه تفاهم نامه در زمستان سال گذشته امضاء کرده است و امیدواریم با سفر اردوغان به تهران قراردادهای اجرایی این تفاهم نامه‌ها به امضاء برسد و در ۵ سال آینده حداقل ۳۵ میلیارد دلار مراوده اقتصادی با ترکیه داشته باشیم و مسئولین ترکیه بدانند که هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران خواهان ترقی و پیشرفت ترکیه نیست و نمی‌توانند مثل ایران رابطه صمیمانه و برادرانه با ترکیه داشته باشند. 

حسینی صدر تصریح کرد: توسعه راه‌های ارتباطی بین دو کشور(زمینی، ریلی و هوایی)، راهکارهای مالی و بانکی و سرمایه گذاری مشترک در حوزه نفت، معدن، هتل سازی، توریسم، ایجاد دانشگاه، هماهنگی گمرکی، رایج شدن پول دو کشور در مبادلات اقتصادی به طور متقابل (یعنی لیر در ایران و ریال در ترکیه) از جمله مواردی است که در سفر اردوغان به تهران طرح خواهد شد.

نماینده خوی گفت: سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران می‌تواند با برکت باشد و امیدواریم اهداف بزرگی بین دو کشور قربانی موضع گیری رسانه‌ای و اهداف کوچک نشود، چرا که دو کشور ایران و ترکیه می‌توانند نسبت به هم مفید و موثر باشند.

گفتنی است اظهارات نماینده خوی در حالی مطرح شد که برخی از نمایندگان مجلس ، مخالف سفر اردغان به تهران بودند

حجت الاسلام والمسلمین روح الله بیگی نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و با بیان اینکه اظهارات ضد و نقیض و متفاوت بودن گفتار و عمل قبل از هر چیز سبب بدبینی مردم می شود، افزود: رئیس جمهوری که می خواهد به کشور دیگر سفر کند ولی قبل از سفرش  حرف های ضد و نقیض بزند، نشان دهنده نبود استقلال فکری و سیاسی در این فرد بوده و اولین کسانی هم که او را محکوم می کنند، ملت و مجموعه تحت امر او هستند.

محمد اسماعیلی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مسئولان باید با قاطعیت مانع از سفر این شخص به ایران شوند٬ اظهار کرد: سفر اردوغان به تهران به نفع منافع ملی نیست. وی تاکید کرد: مسئولان باید با شیوه‌های سیاسی سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران را کنسل کنند.

محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارت رجب طیب اردوغان گفت:بهرحال آقای اردوغان، در خواب و خیال امپراطوری عثمانی بسر می برد و تصور می کند کشور های منطقه در تحت سلطه اینهاست.لذا بخودشان اجازه می دهند در سرنوشت ملتها دخالت کنند به اراده ملتها دهن کجی نمایند. چون نمی توانند اراده ملتها را هضم کنند به فرافکنی روی می آورند.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی  نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس پیگیر لغو سفر اردوغان به ایران است، گفت: اردوغان به ملت ایران توهین کرده که این یک گناه نابخشودنی است و نباید به این شخص اجازه داد تا به ایران سفر کند.ترکیه در زمان نخست وزیری اردوغان بسیار افت کرده است که این امر سبب شده تا مردم ترکیه از این وضع به شدت ناراحت باشند و سیاست های اردوغان را قبول نداشته باشند.

سید باقر حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر اردوغان به ایران گفت: این سفر تا زمانی که اردوغان رسما از مردم ایران عذرخواهی نکند و سیاست شفافی در قبال تروریسم نداشته باشد نباید صورت پذیرد. اردوغان در زمان نخست وزیری خود در ترکیه جز خشونت و اعمال سیاست های غلط در ارتباط با کشور های همسایه و بروز مشکلات داخلی بسیار رهاوردی برای مردم ترکیه نداشته  و لازم است وی در سیاست های خود تجدید نظر جدی  کند.

"نادر قاضی پور" نماینده مردم ارومیه به اظهارات اخیر رئیس جمهور ترکیه واکنش نشان داد و گفت: اگر نگوییم ترکیه دشمن دیرینه ماست، این کشور به عنوان رقیب جدی ما به شمار می‌رود. رجب طیب اردوغان به دنبال احیا امپراطوری عثمانی در منطقه است اما دچار اشتباه محاسباتی شده است. اردوغان بنیانگذار مثلث شوم ترکیه- جمهوری آذربایجان - اسرائیل است.
  ترکیه حامی اصلی و آموزش دهنده گروهک تروریستی داعش است. لغو یا عدم لغو سفر اردوغان به تهران جز اختیارات دولت است اما انتظار داریم آقای روحانی پاسخ قاطع به اردوغان در صورت سفر به تهران بدهد.

منصور حقیقت پور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در رابطه با اظهارات اخیر اردوغان  رئیس جمهور ترکیه گفت: نظرات رجب پاشا اردوغان درست نیست و وی دنبال یک فکر نوعثمانی هست و به همین خاطر دستش به خون ۱۳۰ هزار مردم بی گناه سوریه آغشته شد.

کمال الدین پیر موذن نماینده اردبیل در واکنش به اظهارات اردوغان گفت:«به طور واضح افسارگسیختگی اخیر ضد ایرانی آقای رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر اشتباهات استراتژیک متعدد جنگ افروزانه وی در منطقه است.»

محمد مهدی زاهدی رئیس کمسیون آموزش مجلس نیز در مقابل اظهارات اردوغان موضع گرفت. وی گفت:« اظهاراتی که اردوغان اخیرا در آستانه سفر خود به ایران داشته ضمن آنکه غیردوستانه است، باعث افزایش تشنج در منطقه خواهد شد لذا مناسب است این سفر به تعویق بیفتد.»

انتهای پیام/گ

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس