پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

29. فروردين 1394 - 23:46
کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: الهادی تنها عروسک خیمه شب بازی حامیان تروریسم در منطقه است تا زمینه های مداخله نظامی در یمن را آماده کند.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي خبرلنده، اوضاع در یمن پس از انفجارهای تروریستی که همزمان در چند مسجد روی داد و نزدیک 140 نمازگزار یمنی شهید شدند وارد فاز جدیدی شده است. به دنبال آن جنبش انصارالله علیه تکفیری ها اعلام جهاد نمود و عربستان و قطر را به عنوان عاملان اصلی حامی تروریست ها برای برهم زدن ثبات یمن معرفی کرد. این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل با تشکیل جلسه ای برای بررسی اوضاع یمن با حمایت از رییس جمهور مستعفی یمن ، جنبش انصارالله را به اعمال تحریم تهدید کرد.

از سوی دیگر منصور الهادی رئیس جمهور برکنار شده و فراری یمن نیز، خواستار مداخله نظامی کشورهای شورای خلیج فارس علیه انصارالله شد. در همین زمینه خبرنگار فرهنگ نیوز با سلیمان ابید، کارشناس مسائل خاورمیانه و عضو هیات علمی دانشگاه شهید مطهری، درباره اوضاع امنیتی و همچنین چشم‌انداز مداخله نظامی احتمالی برخی کشورهای منطقه در یمن گفتگو نموده است.

وی در زمینه موقعیت مهم یمن در منطقه عنوان کرد: یمن یکی از کشورهای مهم حوزه آسیای غربی است که علی رغم فقر و کمبود منابع طبیعی، دارای موقعیت ژئوپلیتک حساسی است که بر یکی از آبراهه های مهم جهان تسلط دارد و مهد تمدن های اسلامی و غیر اسلامی بزرگی بوده است.

ابید خاطر نشان ساخت: از قرن بیستم این کشور به صحنه رویارویی های قدرت های بزرگ تبدیل شد و عربستان سعودی نیز برای به قدرت رساندن حامیان خود در این کشور، هزینه های مالی و نظامی سنگینی کرده و می کند. یمن یکی از آخرین کشورهایست که بیداری اسلامی و جنبش اسلامی در آن به پیروزی رسید و این درحالیست که کشورهایی چون آمریکا، عربستان، قطر و کشورهای اروپایی، درصدد هستند تا از تثبیت شدن بیداری اسلامی در یمن جلوگیری و جنبش اسلامی مردمی را مهار کنند.

وی با اشاره به اینکه نیروهای طرفدار غرب و انصارالله در گذشته نیز با یکدیگر رودر رو قرار گرفته اند، گفت: سازمان ملل، شواری امنیت و مجامع بین المللی به جای حمایت از رئیس جمهور فراری یمن و خواست های عربستان در این کشور باید با اتخاذ تدابیری عاقلانه از جنگ داخلی و فرسایشی و از تبدیل شدن به یک لیبی جدید، جلوگیری کنند.

این کارشناس خاورمیانه با این حال خاطر نشان ساخت: شورای امنیت با حمایت از طرح به اصطلاح "ابتکار خلیجی"، بار دیگر بحران یمن را عمیق تر و طولانی تر خواهد ساخت. این طرح که در سال 2011 از سوی عربستان و آمریکا برا دور زدن انقلاب پی ریزی شده بود؛ علی عبدالله صالح با مصونیت قضایی کنار رفت و معاون وی «منصور هادی» جای وی نشست و عملا هیچ یک از اهداف انقلاب محقق نشد. پشتیبانی کورکورانه و با قصد و غرض شورای امنیت از نیروهای فراری و حامی تکفیریها، زنگ خطر یک جنگ داخلی تمام عیار خواهد بود که ابعاد منطقه ای به خود خواهد گرفت.

وی افزود: شورای امنیت از گذشته درس نگرفته است، الگوهای مداخله ای این نهاد وابسته به سازمان ملل در منطقه خاورمیانه مانند حمایت از صدام حسین قبل از حمله آمریکا، پشتیبانی از گروه های تروریستی در سوریه و مسلح کردن آنها که به تولد داعش انجامید، همگی به شکست انجامیده اند و باعث تشدید بحران تروریسم در منطقه و برهم ریخته شدن نظم عمومی کشورها و امنیت منطقه شده است. در حالیکه یمن در حال حرکت به سمت آرامش و تثبیت اراده مردمی پیش می رفت، کشورهای خارجی با ایجاد موانعی، یمن را به بحران و آشوب کشاندند.

ابید با اشاره به حضور القاعده در یمن یادآور شد: اقدامات کشورهای حامی الهادی باعث تقویت گروه های تروریستی در یمن شده است و داعش نیز در حال تدارکات برای حضور بیشتر در این کشور است که انفجارهای تروریستی اخیر یکی از نمونه های تشدید فعالیت آنهاست. قطع نامه ها و طرح های کشورهای خارجی هیچ کدام با ساختارهای فرهنگی و قومیتی یمن همخوانی ندارند و تنها بحران جنگ داخلی در کشور را تقویت می کنند.

این کارشناس خاورمیانه افزود: حمایت از منصور الهادی یعنی حمایت از تروریسم تکفیری که تنها هدف آن نیز ریشه کن کردن انقلاب مردمی و بیداری اسلامی در یمن است. الهادی تنها عروسک خیمه شب بازی حامیان تروریسم در منطقه است تا زمینه های مداخله نظامی در یمن را آماده کند. با درخواستی که وزیرخارجه الهادی از شورای همکاری خلیج فارس برای حضور نظامی سپر جزیره کرد، نشانه آشکاری از توطئه منطقه ای جهت رویارویی با انصارالله و حوثی هاست.

وی عنوان کرد: کشورهای مرتجع عربی و کشورهای فرامنطقه ای باید بدانند شعله ور کردن جنگ در یمن باعث نابودی اراده مردمی برای رسیدن به اهداف بیداری اسلامی در این کشور نخواهد شد. تجربه عراق و سوریه ثابت کرده است که مقاومت تمامی خدعه های این کشورها را عقیم خواهد گذاشت و تنها راه نجات از این بحران این است که از مسیر عقلانیت خارج نشوند و به جای مداخله سیاسی و نظامی در این کشور به خواست و گفت‌وگوهای ملی که تحت نظر کمیته‌های انقلابی در حال انجام است تن بدهند و آن را به رسمیت بشناسند. مردم یمن و کمیته های انقلابی نیز باید در برابر قطع نامه ها و طرح هایی که تنها و تنها محرومیت را برای استقلال و ثبات کشور به ارمغان می آورند، مقاومت کنند و با اعزام نمایندگانی به مجامع بین المللی چون سازمان ملل و شورای امنیت سعی در مهار برخی از کشورهای منطقه داشته باشند.

وی تاکید کرد: جنبش انصارالله و حوثی ها همچنان برای عملیاتی شدن خواسته های ملت یمن به مبارزات خود ادامه خواهند داد و اجازه نمی دهند که عربستان در مسائل داخلی یمن دخالت کند و خواسته های خود را به کرسی بنشاند. 

منبع:فرهنگ نيوز

انتهای پیام

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس