پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

24. آبان 1394 - 15:57
مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه های کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه عقب افتادن از دایره رشد علمی در جهان یک ضعف استراتژیک و عقب ماندگی تاریخی برای کشور خواهد بود، ابراز کرد: سرعت علم امروز در جهان بسیار سریع است و اگر ما نتوانیم سرعت متوازن در رشد علمی داشته باشیم، شاید نتوانیم به قافله آنان بپیوندیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر لنده، حجت الاسلام قاسم مقدم به سخنان مقام معظم رهبری در مورد توجه مسئولان دانشگاهی به رشته های دانش بنیان و عقب گرد رشد علمی ایران در چند وقت در جمع روسای دانشگاه های کشور اشاره کرد و گفت:امروز مسئولان باید کاهش رشد علمی را بپذیرند و نه اینکه آن را بر گردن دیگری بیندازند.

 

عقب افتادن از دایره علمی یک ضعف استراتژیک است

 

وی با بیان اینکه عقب افتادن از دایره رشد علمی در جهان یک ضعف استراتژیک و عقب ماندگی تاریخی برای کشور خواهد بود، ابراز کرد: سرعت علم امروز در جهان بسیار سریع است و اگر ما نتوانیم سرعت متوازن در رشد علمی داشته باشیم، شاید نتوانیم به قافله آنان بپیوندیم.

 

 

مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه های کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه میزان رشد علمی در همه ابعاد از جمله اقتصاد، سیاست، منابع و قدرت تأثیر بسزایی دارد، بیان کرد: اگر امروز به فرض مثال درکشورهای اروپایی تکنولوژی حرفهای زیادی برای گفتن دارد بخاطر این موضوع که توانسته است زودتر از موعد مقرر سوار بر ماشین علم شود وبه تعبیر رهبر انقلاب ایران تازه به دوچرخه رسیده است.

 

آثار مخرب عقب رفت علمی ویران کننده است

 

مقدم تصریح کرد: عقب رفت رشد علمی دربرهه کنونی اثرات مخربی در میزان رشته دانش بنیان و روحیه دانشجویان خواهد گذاشت.

 

باید به دنبال ترمیم باشیم نه مقصر

 

وی مطالبه گری قشر دانشجو از مسئولان برای توجه به زیر ساختها را از نکات مهم در توسعه رشد علمی دانست و افزود: امروز نسبت به گذشته عقب افتادگی های داریم و باید آنان را ترمیم کنیم، نه اینکه همه به دنبال مقصر باشیم.

 

کرسی های آزاد اندیشی نباید فقط محسور سیاست باشد

 

مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه های استان توجه به کارهای فرهنگی از جمله کرسی های آزاد اندیشی و بها دادن به دانشجویان را یکی از مهمترین رویکرد ها در توسعه وحرکت رو به رشد علمی دانست و گفت: امروز باید کار فرهنگی از یک طرف به کرسی های ازاد اندیشی و از طرفی دیگر به برپایی جشنواره های مهم علمی سوق پیدا کند و نه اینکه همانگونه که رهبری فرمودند به قول برخی به اردوهای مختلط و اجرای کنسرت های غربی بینجامد.

 

مقدم به اجرای اردوهای مختلط و اجرای کنسرت های غربی و  چسپاندن آنان به کار فرهنگی از سوی برخی در درون دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: اینگونه رسم و رسومات غلط از بن و پایه فضای غربی داشته و بر ضد عقاید ما است.

 

افراد مغرض امروز اردوهای مختلط و کنسرت را کار فرهنگی می دانند

 

وی ادامه داد: برخی دانسته و یا ندانسته اینگونه اردوها و کنسرت ها را یک کار فرهنگی می دانند که باید به آنان گفت یا آنها مغرضند یا معنا و مفهوم کار فرهنگی را نمی دانند.

 

مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاههای استان به کرسی های آزاد اندیشی و توجه به مسائل فرهنگی در این کرسی ها اشاره داشت و گفت: کرسی های آزاد اندیشی نباید فقط محوریت سیاسی و مسائل حزبی داشته باشند، بلکه باید از این کرسی ها در همه ابعاد از جمله مطالبه گری، اشتغال ، توجه به اندیشه ها و کارهای مسئولان کشوری پرداخته شود و نباید صرفاً در مورد مسائل سیاسی باشد.

 

مسئولان فقط به آمار بسنده کرده اند

 

مقدم با اشاره به این موضوع که امروز بجای عمل فقط به آمار بسنده کرده ایم، بیان کرد: امروز برخی مسئولان به آمار بسنده کرده اند و در عمل آنگونه نیست که در رابطه رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر اینگونه باشد که باید بگویم مشکلی وجود ندراد، ولی در عمل اینگونه نیست و خیلی عقب هستیم.

 

وی به مبحث توجه کردن به کارهای فرهنگی در درون دانشگاهها اشاره کرد و گفت: مسئولان باید در برگزاری کار فرهنگی در دانشگاهها به دانشجویان انقلابی بها دهند.

 

باید به دانشجویان انقلابی بهاء داده شود نه آنها را منزوی کنند

 

مقدم ابراز کرد: مسئولان باید دانشجویان را به عنوان یک وزنه در بیشتر کارهای فرهنگی دخیل دهند و از آنان به عنوان مسئولان آینده در اجرای کارهای فرهنگی استفاده کنند و بدانند که کار فرهنگی فقط منوط به برپایی یک جشنواره و یک نمایشگاه نیست .

 

وی ادامه داد: بچه های انقلابی باید امروز در درون دانشگاهها شناخته شوند و به آنها بهاء شود نه اینکه آنها را منزوی کنند.

 

 بهایی به پایان نامه های دانشجویان داده نمی شود

 

مقدم به پایان نامه های دانشجویان فارغ التحصیل و توجه نکردن به خواسته های انان در درون دانشگاهها و مراکز علمی اشاره داشت و گفت: پایان نامه یک دانشجو می تواند یک سکوی پرتاپ در اقتصاد و توسعه باشد که متأسفانه آنچنان که باید و شاید به آنان بهاء داده نمی شود.

 

خود باوری از جمله روحیات دانشجویان انقلابی است

مقدم خود باوری را از نکات بارز یک دانشجویی انقلابی دانست و ابراز کرد:رهبر معظم انقلاب فرمودند غربی ها امروز به دنبال پیان نامه های دانشجویان ما هستند، ولی این موضوع در کشور به گونه ای است که یک سرخوردگی به دانشجویان وارد می شود و در مواقعی باعث افت علمی کشور شده است.

 

 

وی در ادامه به سمت و سوی کرسی های ازاد اندیشی به سمت مطالبه محوری و توجه به عملکرد خود دانشجو یان اشاره کرد و گفت: وقتی جا برای کرسی آزاد اندیشی در خود دانشگاه باز شود و سیر این کرسی ها به سمت مطالبه گری و توجه به رشد علمی باشد، می توان روحیه خود باوری را در درون ذهن دانشجو القاء کرد.

 

مسئولین دغدغه رشد علمی را با سیاست کاری خود خود اشتباه گرفته اند

 

مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاههای استان یکی از علل این عقب رفت رشد علمی در چند سال اخیر را توجه نکردن مسئولان به دغدغه های مقام معظم رهبری  در درون دانشگاهها دانست و بیان کرد: رهبری دغدغه های زیادی در مورد علم و رشد علمی دارند و بر این باورند که رشد علمی ایران می تواند سپری در برابر تهدیدات، تحریم هاو فشارها غربی باشد، اما آنگونه که دیده می شود مسئولان بهایی آنچنانی به این موضوع نمی دهند و بیشتر به دنبال سیاسی منشی های خود هستند.

 

منبع: بویرخبر

انتهای پیام/ر/

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس