آخرین اخبار

پربازدیدها

24. آبان 1394 - 22:12
هفته کتاب ,قدیمی ترین کتابدار ,خبرلنده, شهرستان لنده ,سید زکریاتقوی نژاد , اصحاب رسانه ,جاذبه و دافعه ,خودکشی
به مناسبت هفته کتاب‌خوانی؛
مصاحبه اختصاصی خبرلنده با قدیمی ترین کتابدار شهرستان لنده
نویسنده: 
سید اسماعیل میری
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، مصاحبه خواندنی با قدیمی ترین کتابدار کتابخانه عمومی شهید باهنر شهرستان لنده را در این پایگاه خبری بخوانید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، پرداختن به مقوله کتاب و کتابخوانی همواره از مهم ترین دغدغه های اصلی اهالی کتاب است که با ایجاد کتابخانه های جدید فرصت استفاده از مطالعه کتاب دوچندان می شود.

شهرستان لنده یکی از شهرستان های با فرهنگ و غنای بالای فرهنگی است که سرانه مطالعه آن در سطح استان نسبت به جمعیتش در حال افزایش است چرا که تنها کتابخانه شهرستان لنده از سال 1361 تاکنون در حال خدمت به شهروندان لنده ای است.

 

 

به مناسبت گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی با قدیمی ترین کتابدار کتابخانه شهید باهنر لنده و رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنده  هم کلام شدیم تا از مشکلات و موفقیت های خود برایمان درد ودلی ساده داشته باشد.

 

 

*لطفاً در ابتدا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی بفرمایید؟

سید زکریا تقوی نژاد، متولد شهرستان لنده، دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت اطلاعات هستم که هم کتابدار و هم رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنده مشغول فعالیت هستم.

 

*کتابخانه لنده از چه سالی آغاز به فعالیت کرد؟

کتابخانه عمومی شهید باهنر شهرلنده از سال 1361 با امانت دادن کتاب کار خود را آغاز کرد که اوایل در خانه های اجاره ای کار خود را شروع کرد تا اینکه در سال 1374به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان ساختمان آن افتتاح شد و من نیز از دی ماه سال 1379به استخدام اداره کتابخانه های عمومی استان درآمده ام.

 

 

*چه تعداد عضو، چند عنوان کتاب و چند جلد کتاب دارد؟

بیش از یک و نیم درصد از جمعیت بیست و دو هزار نفری شهرستان لنده عضو کتابخانه های عمومی شهرستان لنده هستند و تعداد کتاب هایی موجود در کتابخانه شهید باهنر لنده در عناوین مختلفی است که بیش از سیزده هزار و 500جلد برای  بزرگسالان، و دوهزارو 500جلد کمک درسی، چهار هزار جلد بخش کودک، دوهزار و 400جلد برای استفاده نوجوانان و بیش از چهارصد جلد کتاب معین برای دانشجویان و اساتید دانشگاه پیام نور و آرشیو روزنامه و مجله در این کتابخانه موجود می باشند که جمعاً چیزی حدود بیست و دو هزار جلد کتاب موجود است.

 

*مهمترین پیام کتاب؟

 کتاب عصاره و چکیده ای از علم دانشمندان هر رشته است. پیامبران برای تبلیغ دین خود از کتاب استفاده کردند به این خاطر که در دوره و زمانه خود بهترین وسیله برای رساندن پیام آنان به امت خود بود. بهترین کتاب که بهترین پیامها را برای تمام اعصار داشته و دارد، قرآن مجید معجزه پیامبر اکرم هست. کتاب پیام شادی، عشق ورزیدن، آداب ورسوم و فرهنگ ، شادابی و سرزندگی و پیام انسانیت به ما می دهد.

 

*مهمترین وظیفه یک کتابدار چیست؟

آگاهی سازی جوانان و نوجوانان، تنویر افکار عمومی، شناساندن کتابهای مفید به مراجعین، ترویج فرهنگ کتابخوانی، کمک برای تشخیص کتابهای خوب از کتابهای بد، ایجاد شوق و علاقه برای مطالعه، معرفی الگوهای خوب برای پیشرفت جامعه، عادت دادن مردم به مطالعه و ...
 

 *بهترین و بدترین خاطره ی کاریتان چه بود ؟

بهترین خاطره: اولین روز کاری من با ماموریت شروع شد، برای همین اولین روز کاری من در کتابخانه عمومی سرفاریاب بود، در آنجا کارگاهی برای فهرست نویسی و درست کردن کتابهای کتابخانه تشکیل شده بود. من برای اولین بار با کتابداران و همکاران آشنا شدم آن قدر با شوق و علاقه بودیم که تا ساعت چهار صبح یکسره کار می کردیم اصلاً احساس خستگی نمی کردیم.
بدترین خاطره: در یک مسابقه کتابخوانی و اطلاعات عمومی که در بین کتابداران سراسر استان در سال 1381 در هتل آزادی یاسوج برگزار گردید، من در این مسابقه نفر اول شده بودم ولی در موقع قرائت اسامی برندگان اسم من جزو 3 نفر هم نبود. اون روز خیلی ناراحت بودم.

 

* شیرین ترین و تلخ ترین خاطره ی دوران کاریتان چه بود؟

نجات جان یک نفر که قصد خودکشی داشت در یکی از کتابخانه های شهر اصفهان شیرین ترین خاطره است.
یک مقاله علمی را برای یک مجله آمریکایی فرستادم از آن مجله هم پذیرش برای چاپ گرفتم ولی در کمال ناباوری در یک مجله هندی که قبلا درخواست لغو چاپ داده بودم، مقاله من چاپ شد و دردسرهایی را برای من و استاد راهنمایم پیش آورد این بدترین خاطره من هست.

 

 

*کتابخانه شما شامل چه بخش‌هایی است؟

بخش خدمات فنی کتابخانه: شامل فهرست‌نویسی و انتقال اطلاعات کتب به رایانه و چاپ کارت برگه و بر چسب عطف کتاب می‌شود.

بخش امانت: در این بخش نیز اطلاعات کتب به امانت‌داده شده و کتب بازگشت داده‌شده به‌وسیله رایانه انجام می‌شود.

بخش خدمات مراجعین: در این بخش مراجعین می‌توانند علاوه بر استفاده از برگه‌دان های مجزا در 3 بخش (مؤلف، موضوع، عنوان) با استفاده از رایانه کتب مورد نیاز خود را به‌راحتی جستجو نمایند.

بخش مجلات: بخش نشریات ادواری با بیش از 65 عنوان مجله به‌صورت قفسه باز در فضای ورودی کتابخانه در اختیار مراجعین قرار گرفته است.

بخش کودک: این بخش مورد توجه مراجعان کودک کتابخانه است.

بخش مرجع: البته فقط در کتابخانه از آن‌ها استفاده می‌شود.

سالن مطالعه: این کتابخانه دارای دو سالن مطالعه با ظرفیت 50 نفر در اختیار مراجعین است.

 

 

 

*مهم ترین مشکلات کتابخانه های عمومی شهرستان لنده؟

کمبود فضای اداری و مطالعه برای مراجعین به کتابخانه.

* چه کتابهایی تاکنون خوانده ای؟

جند عنوان کتاب . شاید بیش از 450 عنوان کتاب درسی و بیش از 860 عنوان کتاب در موضوعات مختلف .

 

* بهترین کتابی که خواندید چه کتابی بود؟

جاذبه و دافعه امام علی(ع) از شهید مرتضی مطهری و فاطمه فاطمه است از دکتر علی شریعتی

*نظر شما درباره تعامل اصحاب رسانه با کتابخانه های عمومی چیست؟

 رسانه به عنوان بالهای یک اداره و نهاد برای پیشرفت می باشد. قدرت رسانه غیر قابل باورست. رسانه ها با معرفی کتابهای خوب و کتابخانه های خوب می توانند کمکهای زیادی به کتابخانه های عمومی کنند. معرفی یک کتاب از رسانه برای مردم قابل باورتر است.
 

* چگونه می توان یک مطالعه مفید داشت؟

 باید روش مطالعه را یاد گرفت و هدفمند بخوانیم. مطالعه را باید برای آرامش خودمان انجام دهیم. اگر در همه زمینه ها کتاب بخوانیم پیشرفت خاصی نمی کنیم ولی اگر در یک زمینه خاص مطالعه کنیم مطالعه ما مفیدتر می شود.

با تشکر از وقتی که در اختیار ما قراردادید، سخن پایانی؟

همه همشهریان، هم استانی ها و ایرانیان را به مطالعه و عضویت در کتابخانه ها دعوت می کنم. امیدوارم با کتاب مانوس شوند. در پایان نیز از مدیر توانمند سایت مردمی خبرلنده تشکر می‌کنم.

ما نیز از سیدزکریاتقوی نژاد به پاس همکلامی با این پایگاه خبری تقدیر و تشکر و آرزوی موفقیت می کنیم.

مصاحبه و عکس: سید اسماعیل میری

انتهای پیام/م75

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه‌ها

سلام ضمن تشكر درخواست مي شود درصورت امكان در خصوص مسابقات فوتبال ليگ استان و قهزماني تيم المپيك لنده گزارشي تهيه شود.خسته نباشي
این تیتر کاملا نادرست است زیرا اولین و قدیمی ترین کتابدار لنده عباس فتاحی است و ....
ضمن عرض سلام و خسته نباشید، از لحاظ اشتغال و شاغل بودن در کار ما با آقای تقوی نژاد مصاحبه داشتیم وگرنه جناب آقای فتاحی از بزرگان و اساتید همه ما است که چندین سال است از مجموعه کتابخانه های عمومی خداحافظی کرده است.
اولین کتابدار لنده اقای شیراندامی بود یادش بخیر در منزل آقای سعیدی کتابخانه اجاره ای بود
سلام جناب آقاي ميري جهت يادآوري فكر كنم جناب آقاي شير اندامي قديمترين مسول كتابخانه لنده بودند/پس ازان آقاي فتاحي . اين صحبت بيش از سي سال پيش است .يادش بخير
سلام خدمت برادر گرامي جناب آقاي ميري و تشكر ويژه درخواست مي شود اين گفتگوها را اداممه دهيد. پيشنهاد مي شود درحوزه ورش از پشكسوتان قديمي فوتبال و واليبال هم مصاحبه پخش شود بنظر زيبا و جالب و خاطر انگيزه باشد.آقاي مانند سياوش محمدي،طوفان كريمي، نعمت اله كريمي زاده.بچه هاي والبيال .تيم هاي قديمي لنده يادش بخير

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
http://sapp.ir/khabarlendeh
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس