پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

23. دى 1394 - 23:40
پیست اسکی کاکان در نبود برخی مراقبت ها امروز جلوه و ساختار اصلی خودش را از دست داده است و برخی از اماکن رفاهی آن به کلی از بین رفته و آن زیرساختهای مهم در ان تهیه نشده و حتی جلوه پیست هم در حال خرابی است.

به گزارش خبرلنده به نقل از بویرخبر،زمانی که روی صحنه سفید زمین قدم می‌زنیم دیدن درخشش بلورهای یخ در میان دانه‌های برف و انعکاس نور خورشید بر آن و شنیدن صدای فشرده شدن برف زیر گام‌هایمان لذت خاصی را برایمان به همراه دارد.

 

اما این صحنه از خلقت فقط تابلویی برای تماشا نیست، بلکه این بلورهای کوچک سفید همواره وسیله ای برای بازی و تفریح هم بوده است و اکنون در بسیاری از کشورهای سردسیر دنیا با شروع فصل سرما انواع تفریحات و سرگرمی ها تعریف می شود و حتی بسیاری از مردم از نقاط مختلف دنیا به برخی کشورهای برفی سفر می کنند و به قول معروف گردشگری زمستانی از رونق خاصی در آنها برخوردار است.

 

ظرفیتی که نهفته ماند

شهر یاسوج یا همان پایتخت طبیعت به دلیل قرار گرفتن در یک پهنه سرد و کوهستانی و بودن بیشتر ظرفیت ها و پتانسل های گردشگری زمستانی، یکی از مناطق مستعد کشور برای این گونه ورزشها است.

 

جذابیت این تفریحات به حدی است که هرساله تعداد بی شماری از گردشگران به مناطق سردسیری که دارای امکانات تفریحی هستندکشیده می شوند و با شروع فصل سرما بسیاری از زیرمجموعه های صنعت گردشگری شکوفا می شود.

 

گردشگری زمستانی در حال آب شدن است

اسکی روی برف، راهپیمایی برفی، برگزاری جشنواره های برفی و ساخت مجسمه های برفی و یخی از سرگرمی های مرتبط با برف است.

 

با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی، علاقه مندان به ورزش ها و تفریحات زمستانی که در کشورهای واقع شده در مناطق گرمسیر زندگی می کنند و امکان تجربه برف و تفریحات زمستانی را ندارند، بناچار از امکانات دیگر استانهای زمستانی استفاده می کنند که این خود فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری در استانها کمتر توسعه یافته است.

 

امروز یکی از مهمترین ظرفیت های مهم گردشگری پایتخت طبیعت( پیست اسکی کاکان) در نبود مراقبت کافی و مدیریت قدرتمند در خواب زمستانی فرو رفته و همین موضوع باعث شده که قسمت بسیار عمده ای از ظرفیت نهفته استان کهگیلویه وبویراحمد و مرکز استان به فراموشی سپرده شود.

 

یاسوج پیشقراول توسعه گردشگری زمستانی

موقعیت جغرافیایی ایران و از جمله شهر یاسوج به دلیل قرار گرفتن در سلسله جوار زاگرس جنوبی و دنای پر صلابت و فراهم بودن زیرساخت های طبیعی، اجتماعی، فرهنگی می تواند این منطقه را به یک قطب بزرگ گردشگری زمستانی تبدیل کرده است که می تواند منابع درآمد بسیاری زیادی برای این استان باشد.

 

اما نبود برخی از زیرساختهای مهم از جمله سیستم حمل و نقل بسیار مناسب در این مناطق همانند راه آهن، هتل های تفریحی،اماکن اقامت  اعث شده که این منطقه در حال حاضر در خواب زمستانی باشد و از آن رونق خوب و بالقوه گردشگری زمستانی برخور دار نباشد.

 

جشنواره برفی دنا از نامگذاری تا توسعه

از ده سال پیش که نخستین جشنواره برفی دنا در استان کهگیلویه و بویر احمد برگزار شد، امروز این پدیده برفی به یک حرفه گردشگری دراین منطقه تبدیل شده است .

 

 مسابقات اسکی، ساخت تندیس و مجسمه های برفی از سوی هنرمندان و پخت غذاهای محلی از برنامه های این جشنواره است.

 

برگزاری این جشنواره های برفی علاوه بر رونق ورزش های گروهی و تفریحات سالم، وضع اقتصادی و معیشتی این مناطق برف خیز را نیز تحت تاثیر قرار داده چرا که هر ساله علاقه مندان زیادی برای شرکت در این جشنواره به یاسوج سفر می کنند.

 

مزیت خوب پیست اسکی کاکان این است که نسبت به همه پیست‌های اسکی در کشور به مناطق جنوبی نزدیک‌تر است.

 

 برای مثال گردشگران داخلی از استانهای خوزستان و بوشهر که به دلیل واقع شدن در منطقه گرمسیری جنوب به برف و سرما در فصل زمستان علاقه دارند با کمترین هزینه به پیست اسکی کاکان دسترسی دارند.

 

جنوبی‌ها برای اسکی و سرسره‌بازی و برف‌بازی جایی بهتر و نزدیک‌تر از پیست اسکی کاکان ندارند که امسال وضعیت پیست بسیار بد و نامطلوب است،هر چند که سال گذشته برفی نبارید و پیست سفیدپوش نشد اما امسال بارش خوب و بسیار مطلوب برف در این پست بسیار زیبا آن را دوباره بر رویس زبانها انداخته به گونه که برخی مسئولان از برگزاری سومین جشنواره برفی دنا در بهمن ماه سال جاری خبر می دهند.

 

پیست اسکی کاکان در خواب زمستانی

اما حیف که پیست اسکی کاکان حال و روز خوشی ندارد و باید گفت پیست اسکی کاکان بیمار است.

 

این پیست در نبود برخی مراقبت ها امروز جلوه و ساختار اصلی خودش را از دست داده است و برخی از اماکن رفاهی آن به کلی از بین رفته و آن زیرساختهای مهم در ان تهیه نشده و حتی جلوه پیست هم در حال خرابی است.

 

به مسئولان ذیربط باید گوشزد کرد که استان کهگیلویه وبویراحمد به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه توپوگرافی مناسب کوهستانی می تواند منبع درآمدخوبی در بحث گردرشگری زمستانی باشد که مدد و پشتکار مسئولان را می طلبد.

 

انتهای پیام/ر

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس