آخرین اخبار

10. آبان 1395 - 15:52
عضو شورای کار شرکت هپکو اراک ظرفیت تولیدی شرکت هپکو را در سال حدود دو هزار دستگاه عنوان کرد و افزود: به دلیل مشکلات نقدینگی که این شرکت دارد هم اکنون تولید سالانه شرکت حدود ۱۰۰ دستگاه است.

به گزارش خبرلنده به نقل از  دیار آفتاب؛ شرکت هپکو در سال ۱۳۵۱ در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار در شهر اراک با هدف مونتاژ ماشین آلات راه‌سازی تاسیس و از سال ۱۳۵۴ با همکاری شرکتهای اینترناش، پوکلین، ساکائی، دایناپاک، و لوکومو از کشورهای آمریکا، فرانسه، ژاپن، سوئد و فنلاند رسماً شروع به فعالیت نمود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، توجه به ساخت ماشین آلات راه‌سازی و معدنی در دستور کار قرار گرفت و با همکاری شرکت لیبهر آلمان طرح توسعه هپکو با مجموعه‌ای از مدرن ترین ماشین آلات، با ظرفیت تقریبی۳۰۰۰ دستگاه در سال ۱۳۶۳ آغاز شد.

این شرکت از سال ۸۶ تا کنون به دلیل سو مدیریت با مشکلات فراوانی روبه رو بوده است و طی این مدت روز به روز به مشکلات این شرکت افزوده شده است و مسئولان هم تا کنون به قول های که برای رفع مشکلات این شرکت داده اند عمل نکرده اند.

یکی از کارگران

مشکلات هپکو همچنان پابرجاست

یکی از کارگران شرکت هپکو در خصوص مشکلات کارگران شرکت گفت: هنوز مشکلات شرکت پا برجا و شرایط همانند گذشته است و کارگران سردرگم هستند که باید چه کنند.

سردار نقدی گفتند فعال شدن هپکو در گرو ارائه فقط ۸ درصد نیاز کشور به این شرکت است

وی به بازدید رئیس سازمان بسیج مستضعفان از شرکت هپکو اراک اشاره کرد و افزود: قبلا از سوی مسئولان مشکلات شرکت را نتیجه تحریم ها عنوان می کردند و می خواستند با این استدلال شرکت را نابود کنند ولی بعد از بازدید سردار نقدی از این شرکت و عنوان این مطالب که اگر فقط ۸ درصد از نیاز کشور در خصوص ماشین آلات را از این شرکت تامین کنند این شرکت فعال به کار ادامه خواهد داد نشان داد که سو مدیریت در این شرکت بیش از هر چیز دیگر بر مشکلا این شرکت افزوده است.

این کارگر شرکت هپکو با اشاره به اینکه مدیر عامل شرکت که در تهران مستقراست گفت:مدیر عامل معمولا هفته ای یکبار به شرکت سر می زند و بیشتر وقت خود را در تهران سپری می کند.

عضو شورای کار شرکت هپکو اراک:

هیچ یک از اعضای هیئت دولت در سفر به استان به هپکو نیامدند

لطیفی عضو شورای کار شرکت هپکو اراک نیز با انتقاد از عدم حضور حداقل یکی از اعضای کابینه هیات دولت در سفر به استان مرکزی به منظور بازدید از شرکت هپکو اراک علی رغم جایگاه،ظرفیت تولیدی و مشکلات پیش رو گفت: علیرغم اینکه شرکت تولید تجهیزات سنگین (هپکو) با موقعیتی منحصر به فرد در ایران و خاورمیانه به منظور ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان و ذینفعان، ساخت، تولیدتوزیع و پشتیبانی ماشین آلات راهسازی، معدنی، کشاورزی را بر عهده دارد و از این طریق نقش مهمی را در اجرای پروژه های زیر بنایی ایفاء می کند ولی هیچ یک از اعضای کابینه هیات دولت برای بازدید از این شرکت نیامدند تا از نزدیک تجهیزات این شرکت را ببیند و برای رفع مشکلات تصمیم لازم را بگیرند.

استاندار مرکزی قول رفع مشکلات بعد از سفر هیئت دولت به استان را داده اند

لطیفی اظهار کرد: با توجه به اینکه مسئولان قول حل مشکلات این واحد تولیدی را داده بودند تا کنون هیچ اقدامی برای این شرکت انجام نشده است و مشکلات شرکت همچنان پا برجا است.

وی ادامه داد: در خصوص تغییر سهام داران این شرکت که قبلا استاندار قول داده بود تا بعد از سفر هیات دولت به استان انجام شود هنوز اقدامی انجام نشده است.

عضو شورای کار شرکت هپکو اراک بیان کرد: البته شنیده شده است که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته با فردی که قرار بوده سهم شرکت را خریداری کند جلسه ای داشته و گویا تغییر سهامداران به آخر آبان ماه موکول شده است.

شرکت هپکو را به بخش خصوصی واگذار نکنند

لطیفی اضافه کرد: با توجه به اینکه شرکت هپکو یک شرکت مادر تخصصی است از دولت مردان انتظار داریم که این شرکت را به بخش خصوصی واگذار نکنند؛ شرکت هپکو قبلا از این موضوع خسارات فراوانی را دیده است.

وضعیت هپکو هر سال بدتر از قبل می شود

وی به سو مدیریت در شرکت هپکو اشاره کرد و افزود: به دلیل سو مدیریتی که در شرکت وجود دارد از هشت سال گذشته هر سال وضعیت شرکت هپکو بدتر از سال گذشته بوده است.

واردات ۱۳۰۰ دستگاه ماشین آلات راهسازی و سهم ناچیز هپکو در بازار فروش

عضو شورای کار شرکت هپکو اراک با اشاره به اینکه طی سه سال گذشته بر اساس آمار حدود هزار و ۳۰۰ دستگاه انواع ماشین آلات  مورد نیاز در کشور به صورت رسمی وارد کشور شده است افزود: سهم شرکت هپکو در تامین نیاز  کشور به دلیل عدم ارائه سفارش و خرید بسیار ناچیز بوده است.

کیفیت محصولات هپکو با شرکت های خارجی برابری می کند

لطیفی با بیان اینکه پشت پرده واردات ماشین آلات به کشور دست های پنهان است و رانت هایی وجود دارد ادامه داد: این در حالی است که بسیاری از محصولاتی که در این شرکت تولید می شود از لحاظ کیفیت با شرکت های امریکایی برابری می کند.

ظرفیت اشتغال ۳ هزار نفری هپکو و نیروی کار ۹۰۰ نفری در حال حاضر

وی با بیان اینکه شرکت هپکو ظرفیت این را دارد که به صورت سه شیفت و در هر شیفت هزار نفر را به کار گیرد ادامه داد: متاسفانه به جای افزایش تعداد کارگران،نیروی کار این شرکت از سال ۸۶ تا کنون از ۲۴۰۰ کارگر به ۹۰۰ نفر رسیده است.

لطیفی اظهار کرد: طی این مدت هر چقدر کارگر بازنشسته شده و یا بازخرید شده است نیروی جدید جایگزین نشده است.

ظرفیت تولید ۲ هزار دستگاه انواع ماشین آلات در هپکو و تولید ۱۰۰ عددی کنونی

عضو شورای کار شرکت هپکو اراک ظرفیت تولیدی شرکت هپکو را در سال حدود دو هزار دستگاه عنوان کرد و افزود: به دلیل مشکلات نقدینگی که این شرکت دارد هم اکنون تولید سالانه شرکت حدود ۱۰۰ دستگاه است.

لطیفی اضافه کرد: در صورتی که مدیریت شرکت به درستی انتخاب شود این شرکت می تواند در ایجاد اشتغال نقش موثری را داشته باشد.

اعتصابات کارگران همچنان ادامه دارد

کارگران هپکو طی سه هفته اخیر در حال اعتصاب هستند و دست از کار کشیده اند تا تکلیف حقوق و مزایای عقب مانده شان مشخص شود.

این در حالی است که کارگران شرکت هپکو اراک که به دلیل تاخیر در پرداخت حقوقشان سال گذشته بارها مقابل ساختمان استانداری مرکزی تجمع کرده بودند (اینجا)و(اینجا) و وعده هایی از سوی مسئولان استانی گرفته اند اما تا کنون این قول ها به صورت کامل عملیاتی نشده و اعتراضات کارگران را همچنان به همراه دارد.

انتهای پیام

نظرات کاربران

https://eitaa.com/khabarlendehe
http://khabarlendeh.ir
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس