پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

27. آذر 1396 - 23:31
جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره فلسطین با حضور اعضا و همچنین نماینده ویژه این سازمان در امور خاورمیانه برگزار شد.

به گزارش خبرلنده به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نشست شورای امنیت سازمان ملل که قراربود در آن درباره قطعنامه پیشنهادی درباره بیت‌المقدس صحبت و رای گیری شود، برگزار شد.

«نیکلای ملادینوف» نماینده سازمان ملل در امور خاورمیانه در ابتدای جلسه با سخنرانی درباره وضعیت جاری در سرزمین‌های فلسطینی، بر تداوم شهرک سازی‌ها در اراضی اشغالی توسط رژیم صهیونیستی انتقاد کرد و این اقدامات را «غیرقانونی» خواند.

این مقام ارشد سازمان ملل گزارشی جامع درباره درگیری‌ها در اراضی فلسطینی و همچنین اراضی اشغالی ارائه داد.

آقای ملادینوف البته در بخشی از اظهاراتش، سخنان تندی علیه نیروهای فلسطینی مطرح کرد و حماس و جهاد اسلامی فلسطین را به دلیل حملات ضد اسرائیلی و تاکیداتشان بر «نابودی اسرائیل» مورد انتقاد قرار داد.

این مقام سازمان ملل از رژیم صهیونیستی به دلیل اقداماتش علیه نوار غزه و اجرا نکردن همه تعهداتش برای رفع محاصره این منطقه انتقاد کرد.

نماینده سازمان ملل در امور خاورمیانه درباره اقدام اخیر رئیس‌جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی هم سخن گفت.

او گفت که سازمان ملل معتقد است که موضوع بیت‌المقدس باید در مذاکرات بین دو طرف فلسطینی و اسرائیلی، وضعیت نهایی آن مشخص شود و قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره این موضوع باید مراعات شود.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل هم سخن گفت.

وی گفت که من در این شورا وقت اعضای شورای امنیت را درباره صحبت درباره پایتخت  یک کشور نمی‌گیرم.

نیکی هیلی از قطعنامه قبلی شورای امنیت سازمان ملل درباره محکومیت شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی که با رای ممتنع دولت قبلی آمریکا تصویب شد، به شدت انتقاد کرد.

نماینده آمریکا از اعضای شورای امنیت سازمان ملل به دلیل این اقدام انتقاد کرد و چنین اقدامی را سبب تشویق فلسطینیان برای اقدامات یک جانبه و دور شدن از مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی خواند.

هیلی، در بخشی از سخنانش، رژیم صهیونیستی را «با دوام ترین دموکراسی در منطقه» خواند و تاکید کرد که دولت آمریکا بار دیگر «اشتباه» دولت سابق این کشور در هموار کردن راه برای تصویب قطعنامه علیه این رژیم را تکرار نخواهد کرد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: «با اطمینان کامل می‌گویم واشنگتن بار دیگر قطعنامه‌ی شماره ۲۳۳۴ شورای امنیت سازمان ملل را وتو خواهد کرد و علت آن به خوبی با آرمان (به اصطلاح) صلح در خاورمیانه همخوانی دارد.

در ظاهر این قطعنامه، شهرک‌های یهودی نشین را مانعی برای صلح می‌داند. اما کسانی که معقولانه فکر می‌کنند با این موضوع موافق نیستند. در حقیقت دولت آمریکا بار‌ها و بار‌ها سیاست شهرک سازی اسرائیل را مورد انتقاد قرار داده است. اما در واقع همین قطعنامه‌ی شماره‌ی ۲۳۳۴ بود که مانع از برقراری صلح می‌شد.»

سوم دی ماه ۱۳۹۵ بود که شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ۲۳۳۴ این شورا علیه شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی رای مثبت داد. این قطعنامه با ۱۴ رأی موافق و یک رأی ممتنع آمریکا به تصویب رسید

در نشست شورای امنیت سازمان ملل، نمایندگان اکوادور و بولیوی هم سخنرانی کردند.

این دو نماینده از اجرا نشدن قطعنامه‌های سازمان ملل در موضوع ممنوعیت شهرک سازیها در اراضی اشغالی و همچنین موضوع به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی انتقاد کردند و  چنین اقداماتی را مانعی در مسیر مذاکرات سازش خواندند.

پس از اظهارات این دو نماینده، نماینده ژاپن در جلسه شورای امنیت سازمان ملل جلسه را به منظور «مشورت‌های داخلی» اعضای شورا متوقف کرد.

انتظار می‌رود که پس از انجام این مشورت‌ها و بازگشت اعضای به جلسه شورای امنیت، رای گیری درباره قطعنامه پینشهادی درباره بیت‌المقدس انجام شود.

جلسه شورای امنیت در خصوص تصمیم ترامپ مبنی بر اعلام قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سر گرفته شد. 
در این جلسه پیش‌نویس قطعنامه مصر تحت بررسی قرار گرفته است.

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی مصر را وتو کرد.

به غیر از آمریکا، هر ۱۴ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد با قطعنامه پیشنهادی مصر که با اعلام قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مخالفت می‌کرد، موافق بودند.

نیکی هیلی که کشورش تنها کشوری بوده که رای منفی به قطعنامه داد، پس از وتو شروع به سخنرانی کرد.

نماینده آمریکا با دفاع از اقدام آمریکا در وتوی این طرح، مدعی شده که وتوی مذکور مطابق با  قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت بوده است.

هیلی افزود که «اورشلیم(بیت‌المقدس) پایتخت اسرائیل بوده است».

نماینده دولت دونالد ترامپ در سازمان ملل با لحنی قلدر مآبانه خطاب به دیگر اعضای شورای امنیت گفته که آمریکا اجازه نخواهد داد که کشوری دیگر برایش تصمیمگیری کند و «حاکمیتش را زیر سوال ببرد».

جلسه شورای امنیت برای بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره قدس/ قطعنامه مصر درباره قدس با وتوی آمریکا تصویب نشد

نماینده انگلیس در سازمان ملل، پس از نیکی هیلی شروع به سخن گفتن کرد.

«متیو ری کرافت» با تکرار مخالفت انگلیس با انتقال سفارت به بیت‌المقدس و شناسایی آن به عنوان پایتخت اسرائیل گفت که چنین اقداماتی مغایر با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و برای مذاکرات سازش، «غیر سازنده» است.

جلسه شورای امنیت برای بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره قدس/ قطعنامه مصر درباره قدس با وتوی آمریکا تصویب نشد

نماینده فرانسه پس از همتای انگلیسی خود صحبت کرد. وی با تحسین فعالیت‌های مصر در زمینه بیت‌المقدس و فلسطین، از اقدام آمریکا در وتوی طرح پیشنهادی قاهره ابراز تاسف کرد.

وی ضمن انتقاد از اقدامات یکجانبه برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، تاکید کرد که فرانسه این موضوع را به رسمیت نمی‌شناسد و  وضعیت بیت‌المقدس باید از راه مذاکرات بین طرف‌های اسرائیلی و فلسطینی تعیین شود.

انتهای پیام

نظرات کاربران

https://eitaa.com/khabarlendehe
http://khabarlendeh.ir
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
http://sapp.ir/khabarlendeh
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس