پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

23. دى 1396 - 21:51
یکی از مسائلی که در نظام مقدس جمهوری اسلامی حدود، ثغور و جایگاه آن بطور دقیق تبیین نشده و یا مورد غفلت واقع می شود.

به گزارش خبرلنده، حجت الاسلام امرالله اندرزیان در یادداشتی نوشت:یکی از مسائلی که در نظام مقدس جمهوری اسلامی حدود، ثغور و جایگاه آن بطور دقیق تبیین نشده و یا مورد غفلت واقع می شود، مسئله ی مسئولیّت، آثار و آفات آن است، که جهت تنویر افکار و تأمل و تعمق بیشتر نکاتی را یاد آوری می کنیم:

 

1- هیچ جای ریب و تردیدی نیست که هر مسلمانِ مؤمنی نسبت به دین خدا، انسانهای مسلمان، مومن و مستضعف تکالیف و وظایفی دارند که کوتاهی در آنها موجب خروج از جرگه ی مسلمانی می شود.

 

 رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: مَن اصبَحَ و لا یَهتَمَّ بِاُمُورِ المُسلمین ، فَلَیسَ بِمُسلِم ) و یا فرمود: کُلُکُم راع و کُلِکُم مسئولٍ عَن رَعِیَتِه )

 

2- پذیرش مسئولیت باید به اندازه ی توانایی و توانمندی در ادای آن باشد، که اگر نتواند ادای وظیفه نماید بطور قطع توان پاسخگویی در محضر خدا و بندگان خداوند را نخواهد داشت و گرفتار عذاب دردناک می شود: (( لاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ یَفْرَحُونَ بِمَا أَتَواْ وَّیُحِبُّونَ أَن یُحْمَدُواْ بِمَا لَمْ یَفْعَلُواْ فَلاَ تَحْسَبَنَّهُمْ بِمَفَازَةٍ مِّنَ الْعَذَابِ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ- آل عمران 188 )) گمان مبر آن‌هایی که از کارهای زشت خودشان خوشحال می‌شوند و دوست دارند (مردم آن‌ها) را به خاطر کار (خوبی) که نکرده‌اند مورد تعریف قرار دهند از عذاب الهی برکنارند، (بلکه برعکس) برایشان عذاب دردناکی است.

 

افرادی که مسئولیت های متعددی پذیرفته و جایگاه ها را اشغال و همه را نیمه کاره رها می نمایند چه پاسخی در مواقف ( ایستگاه های) قیامت دارند.

 

3- مسئولیت با نگاه طُعمه ای یعنی همان روش و سنّت غلطی که سقیفه و اهل سقیفه بنیاد نهادند، یعنی سیره ی انسانهای گندم نمای جَو فروش، یعنی پیروی و تقلید از اسلام ابوسفیانی و معاویه ای، یعنی پرورش خوک و گرگ با غلبه ی شهوت و خشم بر عقل در درون، یعنی غلبه ی حرص و طمع به دنیا و یعنی خیانت در دین، ایمان، اخلاق، بیت المال و.....

 

4- در نظام مقدس اسلامی حضور حداکثری پای صندوق های رأی و انتخاب عده ای برای ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و.... کاری قانونی و پذیرفته شده است، که رأی دهنده و رأی آور هر دو در محضر خدا باید حجت شرعی داشته باشند، آن کسی که رأی آورد و عده ای از قِبَلِ او مسئولیت می گیرند موَظف است افراد عالِم،عاقل و عادل را برای خدمت به مردم و اقامه ی دین الهی به کار بگمارد و گر نه بر اساس روایت نبوی به خدا، رسول و مؤمنین خیانت کرده است.

 

5- هر کسی مسئولیت پذیرفته در مواقف قیامت بازداشت و سپس او را باز خواست می کنند( وَقِفُوهُمْ ۖ إِنَّهُم مَّسْئُولُونَ –صافات 24)

 

پس اگر فردای نه چندان دوری در محضر خدا باید پاسخگو باشیم و صدای واویلایمان نیز بلند می شود که هیچ ریز و درشتی نیست مگر اینکه آمده است(  وَ یَقُولُونَ یَاوَیْلَتَنَا، ما لهذا الْکِتَابِ لَا یُغَادِرُ صَغِیرَه وَ لَا کَبِیرَه إِلَّا أَحْصَئهَا – کهف 49) چرا اینقدر برای رسیدن به میز و صندلی خودکشی می کنیم، چرا بعضی خرجهای سنگین و حتی میلیاردی می نمایند ، چرا در ایام انتخابات یاد خدا و معاد فراموش می شود، چرا برای تصرف مقامی؛ اخلاق زیر پا گذاشته می شود، چرا از هر وسیله ای برای رسیدن به هدف بهره می بریم و چرا......

 

6- در حکومت اسلامی و مکتب علوی پذیرش مسئولیت باید با نگاه امانتی باشد، یعنی مسئول بداند حکومت اسلامی، پست و مقام، بیت المال، مردم و... همه امانت الهی هستند و کسانی می توانند بار امانت را به منزل مقصود برسانندکه لیاقت و شایستگی لازم را داشته باشند ( أن تؤدوا الأمانات إلى أهلها- نساء 58)

 

بنابراین آنهایی که از طریق امتیاز طبقاتی، رانت و پارتی و تبعیض روی کار آمده ، مسئولیت پذیرفته و آلوده به اختلاس، رشوه، زیر میزی، رو میزی و..... گردیده امانتدار نبوده بلکه خائن اند و حرام است که به اینگونه افراد مسئولیت بدهند.

 

7- امام علی ( علیه السلام ) درباره ی زمامدار و مسئول در حکومت اسلامی می فرماید:

الف- نباید بخیل باشد و گر نه به اموال مردم طمع می ورزد،

ب- نباید نادان باشد چون به سبب جهل خویش مردم را گمراه می کند،

ج- نباید ستمکار باشد، چرا که با ستمگریِ خود موجب کشتار مردم می شود،

د- نباید بزدل باشد و گرنه به جهت ضعف نفس گروهی را بر گروه دیگر، بی جهت ترجیح می دهد،

ذ- نباید رشوه خوار باشد چون حقوق مردم را پایمال می کند،

ر- نباید واگذارنده ی سنت پیامبر ( صلی الله علیه و آله ) باشد، چون سبب هلاک امت می باشد،

 

قابل توجه کسانی که صاحب نفوذند و به دیگران مسئولیت می دهند باید آگاهترین و شایسته ترین ها را از حیث علمی وعملی برای خدمت به مردم انتخاب نمایند.

 

8- مسئول در نظام اسلامی به صورت مداوم و مستمر اعتراف به تقصیر کند و از دعای سی و دوم صحیفه از امام سجاد علیه السلام اینگونه با خدا حرف بزند که :

 

الهی به تو پناه می‌برم از آتشی که به سبب آن بر هر که تو را معصیت نموده سخت گرفته‌ای، و هر که را روی از خشنودیت گردانده وعده ی عذاب داده‌ای، و از آتشی که نورش تاریکی، و ملایمش دردناک، و دورش نزدیک است، و از آتشی که بعضی از آن بعض دیگر را می‌خورد، و بخشی بر بخش دیگر حمله می‌برد،  و از آتشی که استخوان را می‌پوساند، و ساکنین خود را از آب جوشان سیراب می‌کند، و از آتشی که بر زاری کنندگان رحم نمی‌آورد، و به کسی که از او مهر جوید مهر نمی‌ورزد، و دارای آن قدرت نیست که از رنج کسی که نزد او فروتنی می‌کند و در مقابلش سر تسلیم به زیر می‌آورد بکاهد، آتشی که با ساکنین خود با دردناکترین عذاب و سخت‌ترین وَبال برخورد می‌کند.  و به تو پناه می‌برم از عقربهای دهان گشوده اش، و مارهای نیش زننده اش، و از آشامیدنی اش که أمعاء و احشاء ساکنین خود را پاره پاره می‌کند، و دلهایشان را برمی‌کَنَد. و راهنمایی تو را به آنچه مرا از آن آتش دور سازد و عقب اندازد خواستارم.

انتهای پیام

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس