پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

9. بهمن 1396 - 8:30
یکی از مشکلات اساسی ساکنین روستای مال آخوند از توابع بخش مرکزی شهرستان لنده در استان کهگیلویه وبویراحمد وجود دره فصلی وطغیان این رودخانه در فصل زمستان بود که باعث نخریب بیش از نیمی از روستا در سال های گذشته شده است.

به گزارش خبرلنده، یکی از عمده ترین دلایل مهاجرت روستانشینان به شهرها نداشتن امکانات اولیه و وجود خطرات و تهدیدات طبیعی است که ساکنین این روستاها را مجبور به کوچ اجباری می کند.

روستای مال آخوند از توابع بخش مرکزی شهرستان لنده در استان کهگیلویه وبویراحمد می باشد که در فاصله 12کیلومتری شهرلنده واقع شده است که سال های گذشته به دلیل طغیان روزدخانه فصلی دره مال آخوند بیش از نیمی از روستا در جریان سیلاب تخریب و خسارات زیادی به دامداری و کشاورزی این روستا وارد شد که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرستان های کهگیلویه ولنده به منظور تامین سرپناهی مطمئن اقدام به جابجایی ساکنین این روستا و سکنی گزینی آنان در شهرک شهید رجایی لنده نموده است.

با وجود این کوچ اجاری برخی از روستانشیان به دلیل اینکه تنها منبع درآمدی خود از راه دامداری و کشاورزی تامین می شد حاضر به مهاجرت نشده و در روستا ماندگار شدند که باز هم خطر طغیان سیلاب این دره برای این روستا به شدت احساس می شد.

به همین منظور بخشداری مرکزی لنده از محل اعتبارات روستاهای اقماری اقدام به ساماندهی این دره پس از 40سال کرده است که نقش تاثیرگذاری در کاهش میزان خطر و خنثی کردن تهدیدات سیلاب برای این روستا کرده است.

عادل مرادی در گفت و گو با خبرنگار خبرلنده، ضمن اشاره به  ساماندهی دره فصلی مال آخوند گفت: یکی از مهمترین دغدغه های مسئولان ایجاد فرصت ها و بسترهای لازم برای مهاجرت معکوس به روستاها است.

وی افزود: در سنوات گذشته شاهد تخریب و خسارات مالی زیادی به ساکنی روستای مال آخوند بوده ایم که ناشی از طغیان این دره فصلی و تغییر جهت آب به سمت روستا بودیم که همین امر هم باعث مهاجرت اجباری بیشتر ساکنین شده است.

 بخشدار مرکزی لنده تصریح کرد: چندین روز است که بخشداری مرکزی لنده با اجاره یک دستگاه بیل مکانیکی با ایجاد یک دیوار حفاظتی برای روستا در مقابل دره فصلی و ساماندهی کامل این دره، بزرگترین تهدید طبیعی (خطرسیلاب) رابه طور100درصد کاهش داده است.

وی تصریح کرد: با این اقدام ضمن ایجاد حریم امن برای روستانشینان باعث مهاجرت معکوس سایر کسانی خواهیم بود که در سال های گذشته به شهر لنده مهاجرت کردند.

مرادی اظهارکرد: جاده این روستا نیز با همکاری اداره راهدای و حمل و نقل جاده ای شهرستان نیز راهداری شده است.

انتهای پیام

تصاویر تکمیلی: 

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس