پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

24. دى 1397 - 0:20
رهبر انقلاب: حوزه فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد. این فضا مثل یک رودخانه پر از آب و خروشان است که می آید و دائماً هم بر آب آن افزوده و خروشان تر می شود. اگر ما بر این رودخانه تدبیر کنیم و برنامه داشته باشیم، زه کشی کنیم و هدایت کنیم این رودخانه را تا به سد بریزد، می شود فرصت. اگر رهایش کنیم و برنامه ای برای آن نداشته باشیم می شود یک تهدید

به گزارش خبرلنده به نقل از صبح زاگرس مقام معظم رهبری چندین سال است که دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. در ادامه به مهمترین دغدغه ها و مطالبات ایشان در حوزه فضای مجازی خواهیم پرداخت.

 

ایشان زمانی که مباحث اقتصادی و سیاسی مهمی مطرح است می فرمایند: من به اندازه مسائل فرهنگی نگران نیستم. من به خاطر نگرانی های فرهنگی شب ها خواب به چشمم نمی آید. بلند می شوم و نگران هستم. اهمیت فضای مجازی در نگاه مقام معظم رهبری آنقدر زیاد است که می فرمایند: اگر امروز رهبر انقلاب نبودم حتما رئیس فضای مجازی کشور می شدم.

 

در این میان بیانات و فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد فضای مجازی پس از تشکیل شورای عالی فضای مجازی نشان از اهمیت ویژه به مدیریت فضای مجازی است. ایشان در یکی از بیانات خود در مورد فضای مجازی می فرمایند :«حوزه فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد. این فضا مثل یک رودخانه پر از آب و خروشان است که می آید و دائماً هم بر آب آن افزوده و خروشان تر می شود. اگر ما بر این رودخانه تدبیر کنیم و برنامه داشته باشیم، زه کشی کنیم و هدایت کنیم این رودخانه را تا به سد بریزد، می شود فرصت. اگر رهایش کنیم و برنامه ای برای آن نداشته باشیم می شود یک تهدید».

فضای مجازی فرصتی فوق العاده

مقام معظم رهبری فضای مجازی را یک کارزار فکری و سودمند برمی‌شمرند. ایشان در تاریخ 1391/7/19 می فرمایند: "ابزارهای تسهیل کننده، مثل رایانه ها و ارتباطات اینترنتی و فضای مجازی و سایبری هم که الان در اختیار شماست. اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید، می توانید یک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمی شناسید، برسانید؛ این فرصت فوق العاده‌ای است؛ مبادا این فرصت ضایع شود. اگر ضایع شد، خدای متعال از من و شما روز قیامت سؤال خواهد کرد: از فرصت این همه جوان، این همه استبصار، این همه میل و شوق به دانستن، شما برای ترویج معارف اسلامی چه استفاده هایی کردید؟"

استفاده از اینترنت و تکنولوژی هاى جدید ارتباطاتى برای دین

مقام معظم رهبری در دیدار روحانیون استان سمنان مورخ 85/8/17 و روحانیون استان کرمان مورخ   84/2/11 نیز در مورد وظیفه و نقش روحانیت و حوزه علمیه در برابر تکنولوژی های جدید ارتباطی می فرمایند: "وظیفه ما چیست؟ اولین وظیفه ما این است که این نقش روحانیت اصیل را جدى بگیریم. من بارها گفته ام که با همه این وسایل ارتباط جمعى اى که وجود دارد البته روحانیت باید از همه این وسایل ارتباط جمعى استفاده کند. از اینترنت و تکنولوژی هاى جدید ارتباطاتى باید همه روحانیت براى دین استفاده کند. همچنانى که از رادیو و تلویزیون و بقیه چیزها استفاده مى کند در عین حال، مسجد، جلسه مذهبى، نشستن روبه روى مردم، دهان به دهان و نفس به نفس با مردم حرف زدن، یک نقش بی بدیل دارد و هیچ چیزى جاى این را نمى گیرد و این هم مال شماست".

مقام معظم رهبری: فضای مجازی می‌تواند ابزاری باشد برای زدن توی دهان دشمنان!

فضای مجازی؛ ابزاری برای زدن تو دهنی به دشمنان

حضرت آیت الله خامنه ای حضور در صحنه های انقلاب را بهترین کمک مردم به کشور دانستند و افزودند: دشمن در تلاش است با شایعه سازی و تهمت پراکنی مردم را مضطرب کند و به جان یکدیگر بیندازد که البته نمی تواند، اما مردم باید با این شگردهای دشمن مقابله کنند.

ایشان خاطرنشان کردند: انقلاب و نظام با خواست و حمایت مردم شکل گرفته و استمرار یافته اما مستکبران با وقاحت تمام مردم را به مقابله با همین نظام فرا می خوانند که لازم است مردم در مقابل این تبلیغات ایستادگی و علیه آن حرکت کنند و جوانان با هوشمندی، فضای مجازی را به ابزاری برای زدن تو دهنی به دشمنان تبدیل کنند.

 

در ادامه نیز به بازخوانی صحبت های رویس سازمان بسیج مستضعفیان می پردازیم :

 

تفاوتی نمی کند که این میدان کربلای ۵ باشد یا عرصه فضای مجازی

سردار غیب پرور با بیان اینکه تفاوتی نمی کند که این میدان کربلای ۵ باشد یا عرصه فضای مجازی، تأکید کرد: اولین شرط ورود، وجود انسان های مجاهدانه است که رهبر از آن ها به عنوان آدم های سالم الفکر یاد می کند، در کربلای ۵ نیز همین اتفاق افتاد یعنی پیروزی میسر نشد مگر با وجود مردم انقلابی که نظام و امامشان را باور داشتند و بذل جان کردند.

 

سردار غیب پرور با اشاره به اینکه اگر قرار باشد در این جلوه جدید یعنی فعالان فضای مجازی در‌ همه زاویه های این کشور توقع پیروزی و اثر بخشی داشته باشیم لاجرم اولین شرط رفتار مجاهدانه است ادامه داد: رفتار مجاهدانه یعنی شب و روز را نشناسیم، سوز و گداز انقلاب و دین را داشته باشیم و بفهمیم که دشمن چگونه وارد شده است.

 

راه خودباوری شبکه سازی است

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه اگر اعتماد به نفس نداشته باشیم و خود را باور نکنیم قدمی به جلو حرکت نمی کنیم اذعان کرد: راه خودباوری شبکه سازی است، باید یک شبکه پویا و اثر بخش فعال و انقلابی ایجاد کنیم و یکدیگر را بشناسیم یعنی اگر در زمان جنگ گروهان، تیپ و لشکر بود، امروز نیازمند یک شبکه سازی هستیم و چگونگی این شبکه را شما باید تعریف کنید.

 

رئیس بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه باید باور کنیم که امریکا و صهیونیست ها کمر بسته اند که از طریق فصای مجازی نظام انقلاب و باورهای دینی و همه داشته های معنوی مارا تبدیل به یک فسیل بی خاصیت کنند، گفت: این هدفشان قطعی است و باید ساده اندیش باشند کسانی که این هدف دشمن را تاکنون باور نکرده باشند.

سردار غیب پرور با بیان اینکه حماقت است اگر باور نکرده باشیم که دشمن جه راهی را برای ما ترسیم کرده است، خاطر نشان کرد: باید دست دشمن را بخوانیم و برنامه های اورا بدانیم.

نتیجه تصویری برای سردار غیب پرور+فضای مجازی+دانا

حرکت تهاجمی در عرصه فضای مجازی

وی همچنین در گردهمایی فعالان فضای مجازی بسیج خاطر نشان کرد: فضای مجازی می تواند یک فرصت فوق العاده برای کشور باشد که شرط اولیه حضور به موقع و تهاجمی است.
 
 
سردار غیب پرور با بیان اینکه حرکت بسیج در عرصه فضای مجازی یک حرکت تهاجمی خواهد بود، گفت: این راهبرد ماست و در این عرصه که یک عرصه جدی است نباید دچار تفرق باشیم شبکه سازی و انسجام بخشی از اجزای لاینفک است.
 
 
وی عنوان کرد: در کنار وجود این لشکر سایبری و  لشکر کارآمد هرکس باید رسالت خود را بشناسد و بداند در چه عرصه مهمی قرار گرفته چرا که دشمن با یک ساز و کار کامل و برنامه ریزی وارد این عرصه شده است.

 

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه تصریح کرد: جنگ رسانه ای را باید باور کنیم که در بسیاری از تحولات دنیا این فضای مجازی است که جریان سازی می‌کند مثلا ترامپ پیروزی خود را مدیون جریان مجازی می داند و نه جریان نشریه ای.

 

سردار غیب پرور ادامه داد چرا باید کارتل های کثیف از این صحنه علیه دین و آزادی استفاده کنند اما وظیفه جوانان بسیجی این است که ورود جانانه به این عرصه داشته باشند،ما ورود انفعالی شما جوانان را در این عرصه لازم نداریم و نیازمند یک ورود تدافعی هم نیستیم اما یک ورود برنامه ریزی شده تهاجمی لازم داریم تا لشکر دشمن را تار و مار کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه بچه های ما در فضای مجازی باید سواد مجازی خود را افزایش دهند، گفت:  زحمت های زیادی کشیده شده اما زمانی که شبکه فعال ایجاد شده تازه نقطه آغاز ماست یعنی گام اول و دغدغه اصلی استمرار این حرکت شتابنده است، اگر نتوانیم این حرکت شتابان را به صورت مستمر ادامه دهیم این کار بی فایده است و لزوم آن گم نکردن بچه های خودی است. تاریکی و حجم زیاد آتش دشمن باعث این اتفاق می شد.

 

رئیس سازمان بسیج مستضعفین خاطرنشان کرد: امروز مشکل ما نداشتن فرد کارآمد در عرصه فضای مجازی نیست بلکه مشکل این است که بچه های خوب ما نمی توانند همدیگر را پیدا کنند و هم افزایی ندارند در خواست ما این است ک شما یک جبهه واحد تهاجمی شوید.

 

با نگاهی به شرایط کنونی کشور در حوزه فضای مجازی  به ویژه در حوزه شبکه های اجتماعی مشخص می شود که مطالبات رهبری اجرا نشده است و حتی در برخی موارد از جمله بومی سازی نقاط ضعف ها چندین سال است که پابرجاست. در حوزه شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها می بینیم که به خاطر عدم بومی سازی مناسب و حمایت از تولیدات داخلی، یک پیام رسان خارجی که بر اساس قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی عمل نمی کند، با جذب 40 میلیون مخاطب در مواقعی دست به آشوب و تخریب نظام نیز می زند.

 

این روند در واقع عملی نشدن مطالبات رهبری را نشان می دهد؛ چه بسا اگر یک پیام رسان بومی و قوی در کشور داشتیم، در اغتشاشات دی ماه دروغ پردازی ها و جعل اخبار در زمان کمتری نقش بر آب می شد.

 

با همه این تفاسیر امید است تا در ادامه راه مسئولان بیشتر از پیش به مطالبات مقام معظم رهبری توجه کنند، که عمل به آنها آینده ای درخشان را برای ایران در حوزه فضای مجازی خواهد داشت.

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
http://sapp.ir/khabarlendeh
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس