آخرین اخبار

7. دى 1395 - 12:59
میرزا حسن شیرازی, خبرلنده, خسرو معتضد, تاریخ نویس ,برجام ,اشتباه ,وزرات امورخارجه ,ظریف, شهرستان لنده ,لنده, سرخوردگی ملت ,دولت تدبیر و امید
اعتراف تلخ یک تاریخ دان:
ماجرای میرزا ابوالحسن شیرازی و خسرو معتضد
نویسنده: 
سیداسماعیل میری
برجام یکی از مهمترین مباحث کشور در سه سال گذشته است که همه عزم و توان دولت را در تحقق آن در این سه سال گرفت و خیلی ها در این مدت برجام ستوده و خیلی ها نیز آن را نکوهش کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، وقایع تاریخی با همه تلخ و شیرینش هیچگاه از ذهن ملت ها بیرون نمی رود و در حافظه موقت و دائمی ملت ها ثبت و ضبط می شود که مورخان بیشترین نقش را در به تصویر کشانیدن حوادث و وقایع تاریخی اعم از دفاعی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و از این قبیل بر عهده دارند که گاهاً نیز در پاره ای از مسائل کلان جامعه با اعترافی تلخ از نتیجه حاصل شده روبرو شده است.

 

 

خسرو معتضد از جمله تاریخ نویسانی است که در زمان روی کارآمدن دولت تدبیر و امید هموراه سیاست های خارجی میرزا ابوالحسن شیرازی را در برجام می ستود و بیش از ده ها مقاله و یادداشت در تبین سیاست های درست برجام نگاشته است.

حال که دم خروس بیرون زده و مسئولان امریکایی و برخی از چهرهای شاخصی که آن روزها قسم جلاله یاد می کردند که برجام سراسر منفعت است کمتر در رسانه ها ظاهر می شوند و این در حالی است که اعمال تحریم های 10ساله از سوی امریکایی ها و مجلس سنا تائید و عملاً  نقض برجام صورت گرفت روزه سکوت گرفته و برای فرار از مسئولیت نقض برجام آن را به مقام معظم رهبری منتسب کرده اند. در حالی که مقام معظم رهبری هیچ گاه در جزئیات برجام دخالت نداشته و هموراه تیم مذاکره کننده را به رعایت خطوط قرمز و لغو تحریم ها در همان گام اول تاکید کرده بود.

 

حال که ورق اقبال دولتمردان تدبیر امید در نقض برجام از سوی امریکایی ها برگشته است و این روزها نیز در رسانه ها شاهد انتشار اعترافات تلخ وزیرامورخارجه کشورمان در کمیسیون امنیت ملی بوده ایم، خسرو معتضد تاریخ دان و نویسنده تاریخی که زمانی برجام را ستایش می کرد امروز زبان به اعتراف گشوده و برجام را نکوهش می کند.

خسرو معتضد تاریخ دان و نویسنده تاریخی اظهارکرد: بنده به صراحت می گوییم زمانی من درباره میرزا ابوالحسن شیرازی شناخت کاملی از توانایی قدرت سیاسی آن در رسانه ها داشتم که در ادامه روند اجرای برجام شکست خورد و باید این شکست را بپذیرد.

نکته جالب اعتراف خسرو متعضد وا خوردن او از نقض برجام و گول خوردن میرزا ابوالحسن شیرازی است و جالب است که رئیس جمهور نیز همه کسانی که در مورد برجام نقادهستند را معاند خطاب می کند.

وی در ادامه گفت: فعلا هیچ چیزی دست ما را در مسئله برجام نمی گیرد چرا که از سوی طرف امریکایی نقض شده است.

خسرو معتضد به داستان خاله پیرش و سیاست آن در قبال برجام اشاره کرد وگفت: در دیداری که با خاله ام داشتم به من گفته بود که موقعی که می خواهیم به خانه خریداری کنیم حتما یک ضمانت نامه مهم می گیریم پس چرا در مسئله برجام ما چنین تضمین مستحکمی نگرفته ایم.

این مورخ ایرانی اظهارکرد: امریکایی ها پس از پذیرش برجام همه مسائلی که باید رعایت می کردند را نقض کردند و تحریم هایی که می بایست برداشته می شد را تمدید کردند.

وی گفت: آقایان مرتب می گوییند ببینید چقدر تاجار و وزیرخارجه به کشور می آید و هیئت های تجاری و هزاران سفیر و رئیس جمهور از این قبیل می آیند ولی واقعا چه شد. بعد از کودتای 28مرداد هم خیلی ها آمدند و رفتند.

خسرو معتضد در ادامه تاکیدکرد: این آمدن و رفتن ها هیچ نتیجه ای تا کنون در بر نداشت ولی باید امیدوار باشیم ببینیم چطور می شود.

این تاریخ نویس برجسته کشور اظهارکرد: به نظر من ما خیلی ساده لوحانه جلو رفتیم و متاسفانه در ابتدای کار هیچ تظمینی نگرفته ایم. و این در حالی که برای خرید یک خودرو حتماً تظمین گرفته می شود.

معتضد گفت: ما بتن ها را بدون گرفتن تظمینی مطئن در تاسیسات هسته ای ریختیم که من خیلی از این حرکت وا خورده شدم.

به هرحال باید نیک بدانیم که تاریخ معلم انسان ها است چرا که عبرت ها و درس های تاریخی سرشار از خیانت ها و موفقیت های کسانی است که بدون توجه به عبرت ها و نصایح آشکار تاریخی در دام های تنیده از مکر شیاطین گرفتار و متاسفانه سرمایه ها و هزینه های ملی به واسطه عدم نگاه واقع گرایانه با تاریخ باعث شکست شد و سرخوردگی در زد ملت شده اند.

جهت مشاهده فایل ویدئویی اظهارات خسرو معتضد می توانید به { اینجا} مراجه نمایید.

انتهای پیام/م75

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس