پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

13. بهمن 1395 - 8:11
مصلحت اندیشی,خبرلنده,سیاسی کاری,بی تدبیری,حقوق مردم,سکوت در باب مطالبه گری,دانشجویان,اصول سیاسی,امام علی(ع),نامه امام علی به مالک,برخورد با مردم,آرزوهای مردم,حقوق اولیه مردم,حقوق شهروندی,چسبیدن به فروعیات,فاصله از حقایق,لنده,اخبار لنده,سکوت مسئولان,روستاهای بدون امکانات,وزارت کشور
سکوت مسئولان در باب مطالبه گری حقوق مردم:
پی مصلحت مجلس آراستن، نشستن و گفتند و برخاستند
نویسنده: 
سیداسماعیل میری
مطالبه گری حقوق ملت از مهمترین وظایف نمایندگان و مسئولان شهرستانی از مدیران استانی برای تحقق مطالبات به حق مردم در شهرستان ها است که گاهاً در ایستگاه مصلحت اندیشی چشم پوشی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، حقوق طبیعی مردم در این سال ها آن چنان از چشم مصلحت اندیشی برخی مسئولان پنهان مانده است که بیشتر به آرزو برای آنان مبدل شده است که لازم است از مصلحت اندیشی دست بردارند و به پیروی از امام علی(ع) که هم حاکم و هم بزرگترین منتقد زمان خود بود، پلشتی ها را فریاد زنند و آگاهی دهند. او با تاکید بر وظیفه سنگین علما و نخبگان می گوید: اگر امروز هم در جامعه ما زشتی، پلشتی، بی عدالتی، جور و عدم تحقق عدالت فردی و اجتماعی، کیفری و غیر کیفری وجود دارد، وظیفه آن ها که فریاد بزنند.

امام علی(ع)، علل انحطاط دولت ها را در چهار  عنصر می دانند؛ تباه کردن اصول و مسایل اساسی، چسبیدن به فروعات، جلو انداختن فرومایگان و کنار زدن برتران و شایستگان.

در بخش های از نامه امام علی (ع) به مالک اشتر نیز آمده است: مراقبت نهانی تو در کارهایشان آنان را به رعایت امانت و مدارا در حق رعیت‌ وامی‌دارد. با مردم چنان باش، که در روز حساب که خدا را دیدار می‌کنی، عذرت پذیرفته‌آید که گروه ناتوانان و بینوایان به عدالت تو نیازمندتر از دیگران‌اند و چنان باش که‌برای یک یک آنان در پیشگاه خداوندی، در ادای حق ایشان، عذری توانی داشت.

گاهی مصلحت اندیشی در باب مسائل مهم و حساس جامعه لازم و ضروری است ولی آیا مصلحت اندیشی و سکوت در باب حقوق طبیعی مردم که داشتن امکانات اولیه مناسب است جایز است؟

داشتن آب، برق، گاز، جاده مناسب و هزاران خدمات اولیه برای زندگی ای فارغ از هیاهوی سیاسی برای مردم مهمتراست از اندیشیدن به جایگاه های سیاسی و اداری که خداوند فرصتی ناب برای خدمت گذاری به خلق الله برای ما مسئولان فراهم کرده است.

پس لازم است حسب تاکیدات مولی متقیان امام علی(ع) ازچسبیدن به فروعات، جلو انداختن فرومایگان و کنار زدن برتران و شایستگان به شدت پرهیز کنیم و خدای متعال را ناظر و شاهد بر امورات جاریه خویش قرار دهیم و آنچه که انجام می دهیم فقط و فقط برای رضای خداوند باشد و دل به خدمت مردم وانهیم و در پی احقاق حقوق طبیعی مردم باشیم که به آروزی آنان تبدیل نشود که که در روز حساب که خدا را دیدار می‌کنی، عذرت پذیرفته‌آید که گروه ناتوانان و بینوایان به عدالت تو نیازمندتر از دیگران‌اند و چنان باش که‌برای یک یک آنان در پیشگاه خداوندی، در ادای حق ایشان، عذری توانی داشت.

هرچند از برگزاری همین جلسات است که اندیشه های نو برای پیشرفت وتعالی روز افزون شهرستان و استان بیرون می آید ولی پیگیری مسائل اساسی تر مردم در کنار این همایش ها و جلسات ضروری تر است تا بلکه قدری از آرزوهای دست نیافتنی آنان تحقق یابد و باردیگر شاهد برگ زرینی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی در فلان منطقه ای باشیم که هنوز که هنوز است جاده و راه مناسبی ندارد.

پس همانگونه که امیرالمومنین علی(ع) فرموده است: بهترین وقتها و بیشترین ساعات عمرت را برای آنچه میان تو و خداست، قرارده اگر چه در همه وقتها، کار تو برای خداست، هرگاه نیتت صادق باشد، رعیت نیز در آسایش است.

این یادداشت به هیچ وجه ممکن خدمات ارزشمد مسئولان را زیرسئوال نخواهد برد ولی پیگیری مسائل مهم مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار است که لازم است مسئولان نسبت به آن تلاشی جهادی داشته باشند.

یادداشت:سیداسماعیل میری

انتهای پیام/م75

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس