آخرین اخبار

پربازدیدها

13. آبان 1396 - 7:21
کوه سفید,سید مجید خرمی, آتش سوزی, خبرلنده, شروه ای غمگین , شهرستان لنده ,اخبار لنده
یادداشت:
کوه سفید ومرگ طبیعت منطقه ای
نویسنده: 
سید مجید خرمی -شیراز
از لحظه ای که شنیدم کوه سفید در آتش بی کسی می سوزد،بیقرارم و ازاینکه جز نوشتن این شروه ونگارش دردنامه مختصری، نمی توانم کاری کنم، غمگین می شوم. مگر می توان آغوش مادر مهربان طبیعت، کوه سفید را ازیادبرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، سید مجید خرمی -شیراز: کوهی که مادر رود مارون است و در دامنه های زیبای خود زیباترین سروهای کوهی –معروف به اوول –چند صدساله یا حتی چندهزارساله ویکی از زیباترین جنگل های مرتفع بلوط دنیا را دارد.

آتش گرفتم ،نغمه شادی ندارم                                   کوه سفیدم، دیگرآبادی ندارم

برهربلوط پیر، زخمی تازه پاشید                               با شعله اش  روی "اَوُولْ ها "را خراشید

انگار دنیا آخرین روز نفس بود                                وقتی مدیران را هوای خار وخس بود

من را بلوط پیر برآتش نهادند                                  کبک خیال سفره ها بر لش نهادند

هی داد میزد کارباید کارباید                                   آتش به من درگیر واودرفکر شاید

من شعله دارم می کشم ،نابود گشتم                           او درهوای "بیلَهَر" ،من دود گشتم

گویندهلال احمری ازبهر دیدن                                با کل امکانات بوده در دویدن

من مانده درآتش ولی گفتند که احمر                         مانورمیداده به دشتی ساده ،دربر

برکوره های چوب ،شرمی بس نباشد                        بر این تخلف ، ناز ونرمی بس نباشد

بامردن جنگل ،زمین بیهوده باشد                            خاک سفید کوه جای دوده باشد

اکسیژن بخش جنوبی تیره گردد                             دنیا به کام تیره گی ها ،چیره گردد

از لحظه ای که شنیدم کوه سفید در آتش بی کسی می سوزد،بیقرارم و ازاینکه جز نوشتن این شروه ونگارش دردنامه مختصری، نمی توانم کاری کنم، غمگین می شوم. مگر می توان آغوش مادر مهربان طبیعت، کوه سفید را ازیادبرد.

 کوهی که مادر رود مارون است و در دامنه های زیبای خود زیباترین سروهای کوهی –معروف به اوول –چند صدساله یا حتی چندهزارساله ویکی از زیباترین جنگل های مرتفع بلوط دنیا را دارد.

بی توجهی به مرگ این کوه ،پیامدهایی دارد که جبران آن غیرممکن است. من به عنوان کسی که 25 سال است با جغرافیا سروکاردارم، محیط زیست را می شناسم و دهها بار این کوه زیبا را با همنوردان عزیزم ،پیموده ام وزیبایی های او را لمس کرده ام، از این همه بی توجهی ،ساده نگری وبی اهمیتی نسبت به طبیعت کوه سفید توسط مردم و مسئولین شگفت زده می شوم و از شما می پرسم ، چرا باید این گنج بزرگ و ثروت ملی، اینگونه در بی کسی و بی توجهی از بین برود؟درحالی که کوه سفید در حال سوختن است ، هلال احمر کهگیلویه درحالی تمرین اطفاء حریق در دشت های دهدشت باشد.

درحالی که بزرگترین جنگل مرتفع ومتراکم بلوط کشور در حال سوختن است،هلی کوپترهای آب پاش در دشت های تهران و... مانورتمدن بدهند و تمرین خواب کنند.

کوه سفید با پهنای زیاد و طول نزدیک به 70 کیلومتر،در بهبود شرایط زندگی در استانهای اطراف وتغییر آب و هوای نزدیک به یک دهم وسعت ایران، نقش قطعی و مهمی دارد. قرار گرفتن این کوه در مسیر آب و هوای غربی سبب جذب حجم زیادی از بارندگی ها در این منطقه شده و به دلیل وجود جنگل های ارزشمند وبی نظیر، وضعیت توپوگرافی و نمای شمال غربی- جنوب شرقی ویژگیهای منحصر به فردی داردکه سبب تمایز این رشته کوه با سایر ارتفاعات می شود.

کوه سفید مخزن بزرگی از منابع آبی است. آبی که دارای کیفیت بسیار بالا و ارزش منطقه ای درخور تحسینی است.هرچند تبعیض های منطقه ای سبب شده که مردم لنده از این آب آشامیدنی برای مصرف شرب خود استفاده نکنند و با بزرگ منشی ،شاهد ورود آب الوده رود مارون به لوله های آب مصرفی خود باشند.این سکوت نامعقول ،سبب بیماریهای معده،رسوب های کلیه، امراض قلبی و ... شده است در حالی که آب سرچشمه رود جن ( مارون )به  دشت های خوزستان رسیده و زمین های تشنه و جیب زمین داران خوزستانی را مشروب و متمول می کند ودرمیان بهت و سکوت نمایندگان ومسئولین استان وشهرستان، شاهد این اجحاف در حق منطقه لنده وکهگیلویه هستیم.

از ارتفاعات پایین منطقه کوه سفید تا حدود سه هزار متری، نعمت بزرگی به نام جنگل های بلوط، کیکم، سوسن،اوول و ... وجود دارد که درسالهای اخیر مورد بی مهری بیشتر و آتش سوزی در سطح وسیع شده است و سالانه شاهد سوختن و ازبین رفتن بخش بزرگی از این جنگل های متراکم و ارزشمند هستیم.

متاسفانه این رفتارسهل انگارانه ما در برابر تخریب جنگلها، نتایج بسیارمخرب وویرانگری را درپی خواهد داشت وسبب میگردد درآینده نزدیک، شاهد فرسایش خاک، تغییر آب وهوا، کمبود آب های زیر زمینی ، مرگ گونه های جانوری چون پلنگ،خرس قهوه ای ، سنجاب بلوطی ، کبک وغیره باشیم و نهایتا با خشک شدن آب مارون وایجاد فاجعه زیست محیطی و آلودگی  طبیعت جنوب کشور وازبین رفتن مناظر زیبای این منطقه بکر، افسوس ونفرت آیندگان را برای خویش مهیا می کنیم.

بنابراین از مسئولان محترم ،مخصوصا استاندار جدید که با شعار حذف محرومیت های چهل ساله این استان، در حال همدردی با مردم بی تفاوت این ناحیه فراموش شده است، خواهان رسیدگی به بحران های کوه سفید وتمرکز امکانات برای حفظ موقعیت غیرقابل انکار وژئوپلتیک کوه سفید هستیم.

 سید مجید خرمی-فرهنگی لنده ای مقیم شیراز

انتهای پیام

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
http://sapp.ir/khabarlendeh
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس