آخرین اخبار

پربازدیدها

7. بهمن 1396 - 23:00
اگر زنجیره "بیکاری>> ارتکاب خلاف>> صدور رای دادگاه بر علیه متخلف>> نارضایتی از برقراری عدالت" در همان ابتدای امر شکسته شود، بهتر است یا اینکه همه موضوعات را در زنجیر آخری زنجیره ببینیم؟

به گزارش پایگاه خبرلنده، محمود محمدی- امروزه اگر وارد داستانی های سراسر استان شوید براحتی می توانید جمعیت زیادی از افراد را ببینید که در پشت درهای قضات محترم استان برای رسیدگی به پرونده هایشان نشسته اند.

 

 

اگر هم کمی جلوتر بروید و سئوالی مشخص از مراجعه کننده گان بپرسید که علت مراجعه تان چیست؟ اکثرا به موضوعاتی نظیر طلاق و اعمال ناصحیح دیگر اشاره می کنند. حال اگر موضوع را باز موشکافانه از یک فرد مطلع سئوال کنید که دلیل چیست؟

 

با دلایل کافی در اکثر موارد بیکاری افراد و نهایتا روی آوردن به اعمال خلاف مشهود می شود. اعمالی که خروجی شان به درب های قضات و دادستانی های استان باز می شود.

 

موضوعی که همت دستگاه های مجری امر اشتغال را می رساند. اگر جوانان به امور کاری اشتغال داشته باشند و اگر بسیاری از تخلفات پولی در سیستم های بانکی و اداری ما کاهش یابد به راحتی حجم بسیار زیادی از پرونده های تخلفاتی به دادگستری و دادستانی های استان را می توانیم کاهش دهیم.

 

در بعد دیگر قضیه به این نتیجه می رسیم که دستگاه هایی که خود مجری این کار هستند کنار رفته اند و حتی برخی دستگاه ها از وظیفه شانه خالی کرده اند. حال آنکه در مرحله آخر همه کاسه و کوزه ها بر سر قضات و سیستم قضایی شکسته می شود.

 

اگر در تقسیمات ارضی بسیاری از کارها همان ابتدا توسط دستگاه های اجرایی محقق می شد الان با این حجم ورودی پرونده به دادسراهای استانی روبر بودیم؟

 

چرا باید همیشه آخرین نقطه دیده شود و این همه سیر مراحل، علل و موضوعات دیگر دیده نشود، بهرحال در هر پرونده ای یک نفر رای بر ضررش صادر می شود و به نوعی قاضی قضاوت کننده بین دو عاقل است.

 

اگر بخواهین نسبت پرونده های ورودی را در نظر بگیریم و نیمی از پرونده ها که آرای صادره به ضرر یکی از طرفین باشد، قاعدتا چه مقدار رضایت برای دستکاه قضا پیش می آید؟

 

هر چند به گفته رئیس محترم دستگاه قضا افراد فاسد معدودی در این سیستم وجود دارد که نارضایتی های مردمی را سبب می شوند که باید اصلاح شود، اما واقعا اگر منطقی فکر کنیم باید این مشکل ریشه ای حل شود یا اینکه دیوار کوتاه آخری را آماج حملات قرار ندهیم؟

 

چرا دستگاه های مجری به اشتغال بعنوان یک سند راهبردی نگاه نمی کنند؟

اگر زنجیره "بیکاری>> ارتکاب خلاف>> صدور رای دادگاه بر علیه متخلف>> نارضایتی از برقراری عدالت" در همان ابتدای امر شکسته شود، بهتر است یا اینکه همه موضوعات را در زنجیر آخری زنجیره ببینیم؟

 

ضمن اینکه انتظار می رود دادگستری کهگیلویه و بویراحمد همچون اقداماتی که تا کنون انجام داده است پویاتر و قاطع تر از همیشه به این قبیل موضوعات ورود کند و با افراد کم کار برخورد لازم را صورت دهد.

 

بنظر این رسانه باید در کنار قضات استان یک مسئول اجرایی دولتی نیز بنشیند تا متوجه شود عیب کار کجاست و شاید همانجا موضوع مرتفع شد!

واقعا اگر کم کاری و ضعف مدیری برای دادگستری های استان محرز شد، اجازه انتشار و رسانه ای شدن موضوع را به رسانه ها بدهند تا دیگر شاهد چنین کم کاری هایی نباشیم.

 

وجهه دیگر قضیه خود مردم هستند، بسیاری از موضوعات و مسائل براحتی با نگاه های مثبت و موثر می تواند حل شود. اگر در هر خانواده افراد بی نیاز بتوانند دست جوانان آن خانواده یا طایفه را بگیرند چنین اتفاقاتی رخ می دهد؟

 

امیدواریم دولت ها با برنامه ریزی مدون و معین در سطح استانها باعث امیدواری هرچه بیشتر مردم شوند و با برنامه مشخص سعی در حل مشکل کنند تا اینکه بخواهیم لقمه را به دور سرمان بچرخانیم!

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس