پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

21. بهمن 1396 - 11:40
یادداشت:
چگونگی رخ داد انقلاب ایران
نویسنده: 
حسن شفایی
بررسی و تحلیل چگونگی و نحوه آغاز حکومت ها و انقلاب ها برای هر گروه و ملتی از جهات بسیاری حائز اهمیت بوده و در طول تاریخ جهان چه پیش و چه پس از اسلام در زمانها و قلمروهای مختلف با اهداف خاص و تعیین شده خود با هر دین و مذهبی اقدام به انقلاب و دگرگونی و خواستار اصلاحات در سیاستهای نظام خود شدند.

به گزارش خبرلنده، بسیاری از آنها در یک مسیر و دارای شباهت هایی بودند که منجر به شکست یا موفقیت شده یا پس از بدست آوردن پیروزی با شکست و نابودی مواجه شدند ، که سرانجام انقلابی جدید به پا شد و نتوانستند انقلاب خود را به ثمر برسانند.

 

اما انقلاب بزرگ و به یاد ماندنی مردم ایران را هم ردیف سایر انقلابها و تحولات دیگر ملت ها نمیدانیم چرا که از هر انقلاب دیگری متفاوت و متمایز تر است.

 

مردم ایران انقلاب کردند ... وضعیتی در کشور نبود ، اقتصاد کاملا وابسته به خارج بود ، فضایی کاملا خفقان که هیچگونه آزادی و استقلالی وجود نداشت.

 

همه و همه زیر نظر دستگاههای امنیتی داخل و خارج بودند همانند ساواک که با کوچکترین انتقادی به وضعیت موجود کشور به فجیعانه ترین شکل ممکن از جمله ریختن شیشه خورده در مقعد متهمان و وارد کردن شوک های الکتریکی ، آنان را شکنجه میکرد.

 

روزنامه ها و رسانه ها فقط مطالب و عناوینی که به نفع حکومت و مورد توجه محمد رضا بود دیکته و تبلیغ میکرد و میخواستند مردم را از وقایع جامعه دور سازند غافل از اینکه مردم خود هوشیار و آماده بودند.

 

فرهنگ غربی و اشاعه آن رخنه کرده بود و مراکز لهو و لعوب و فساد های جنسی رواج شدیدی گرفته بود. مراسمات مذهبی و سخنرانی ها و ایام محرم و عزاداری های امام حسین ( ع ) را بهم میزدند و حرمت اسلام و مسلمین را میشکستند.

 

فقر و تهی دستی مردم را فلج کرده بود.استقلال سیاسی و دفاعی نبود و آمریکا و اسرائیل و انگلیس مدام در حال دخالت در امور کشور بودند.

 

مثلا سیاست دو ستونی که آمریکا برای ارتش ایران تعریف کرده بود بهانه ای شد تا اختیارات ارتش را بدست گیرد و هزاران نظامی آمریکایی وارد ارتش ایران شود.

 

نفوذ و کنترل سازمان جاسوسی اطلاعاتی آمریکا ( سیا ) و سازمان جاسوسی اطلاعاتی رژیم صهیونیستی ( موساد ) در کشور و آموزش نیروهای امنیتی توسط آنان یا قرار داد ها و لایحه هایی که اوج وابستگی ایران را به آمریکا نشان میداد و شاه هیچ توجهی به این مسائل نداشت و مدام در حال عیاشی بود.

 

با وجود اینهمه فضای خفقان و عدم استقلال و آزادی در نظام شاهنشاهی ، چپاول منابع ملت و کشور به اربابان محمد رضا شاه ، بی توجهی به مسائل اعتقادی و اسلام و وجود فرهنگ غربی و غیر اسلامی در بین مردم که پذیرای اعتقاداتشان نبود ، وضعیت نامطلوب اقتصادی و آموزشی و فقر در کشور و قوانین ظالمانه ، سرانجام تاب و تحمل مردم سر آمد ...

 

و آنجا بود که پیر جماران ما ، در مقابل ، اختیار دستگاهها را به ملت سپردند.و انقلابی متفاوت در تمام جهان رقم زدند.

 

انقلابی مردمی و اسلامی که راه آن برگرفته و آغاز شده از سیاستهای اسلام ناب محمدی و به رهبری مردی حکیم و دانا و کم نظیر که تاریخ به ندرت به خود دیده ، امام دلها یعنی ( امام خمینی ره ) بود.

 

نیروی فوق العاده ی مردمی و اتحاد و هم کلام بودن زنان و مردان ایرانی در رخ داد انقلاب بر این موفقیت می افزود.

 

همسو بودن ملت و رهبران نهضت با ارزشهای دین اسلام و شناخت جایگاه ولایت فقیه و اطاعت پذیری از امام خمینی ( ره ) و نفوذ علما ء و روحانیون مردم در صحنه را مصمم تر میکرد.

 

از سوی دیگرتکیه بر نهضت عاشورا و راه امام حسین ( ع ) و شهادت و جهاد در راه دین و ملت ، فداشدن مردم و اهداء خون پاکشان زمین انقلاب را رنگین تر و پر شور میکرد.

 

این عوامل باعث شد تا محمد رضا ، شاه ظالم پهلوی ، خاندان مفسد او ، نوکران منفعت طلب و اربابانشان در برابر این همه نیروی ایمان و اخلاص سر فرود آورند و حکومت را به صاحبان اصلی خود بازگرداندند و همین عوامل نیز باعث شد انقلاب بزرگ مردم ایران را ، از سایر ملت ها و انقلاب ها متمایز سازد.

 

مردم ایران پس از پیروزی 22 بهمن 1357 حکومتی جدید بر پایه جمهوریت و اسلام تشکیل دادند.

بنا و استقرار دولتی که از یک سو اصول و معیار های دموکراتیک در آن رعایت شود و خطر همیشکی استبداد و ظلم از آن رخت بربندد و از سوی دیگر پیاده شدن و اجرای احکام الهی تحقق یابد و همین امر هم حاصل شد ، ظلمت و تاریکی رفت و نور آمد و پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی بر آسمان تاریخ ماندگار و برافراشته شد.

 

 

ولایت فقیه یکی از همان احکام الهی در ساختار جمهوری اسلامی است که در زمان انقلاب شاهد رهبری کم نظیر ( امام ره ) بوده ایم و در حال حاضر نیز با رهبری و فرماندهی رهبر معظم انقلاب در مسائل مختلف کشور شاهد آن هستیم.

 

که بر همگان واضح است پیروی از دستورات و فرمایشات مقام معظم رهبری ما را از ورطه گری در افراط و مسیر انحراف باز میدارد. و همین رهنمودهای ایشان باعث شده تا شاهد پیشرفت های چشمگیری در مسائل داخلی و بین المللی شویم.

 

ملت ایران و همه شیعیان اسلام این بزرگوار را رهبری محبوب و پدر معنوی خود میدانند و بدان افتخار میکنند.

 

بنابراین با تدابیر حکیمانه ، عالمانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری و همراهی قشر های مختلف مردم با یکدیگر و مسئولان راه بزرگ انقلاب 1357 را ادامه خواهیم داد ...

 

و در 22 بهمن هر سال بزرگترین تجمع انقلابی جهان را رقم خواهیم زد ...

 

اینجانب نیز با افتخار یک ایرانی انقلابی و ولایتمدار هستم و از همه زنان و مردان نجیب و دختران پاک و پسران با غیرت کشورم ایران جهت حضور در حماسه بزرگ 22 بهمن دعوت میکنم.

 

انتهای پیام

نظرات کاربران

https://eitaa.com/khabarlendehe
http://khabarlendeh.ir
http://khabarlendeh.ir/node/83675
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس