پربحث ترین مطالب

آخرین اخبار

پربازدیدها

4. آبان 1397 - 17:07
همه ما به خوبی می دانیم که یکی از ابزارهای مهم انسان در افزایش بهره وری، توانایی در تفکر، برنامه ریزی و تصمیم گیری است و یکی از معیارهای توانایی وی ، قابلیت در برنامه ریزی قبل از شروع فعالیت است که متاسفانه در بین مدیران این مهم همچنان مغفول مانده است.

به گزارش خبرلنده، سیداسماعیل میری در یادداشتی به عدم آینده نگری و ضعف در برنامه ریزی های علمی و عملی در استان کهگیلویه وبویراحمد پرداخت و نوشت: استان چهارفصل کهگیلویه وبویراحمد از جمله استان های است که دارای معادن، جاذبه های گردشگری، صنایع دستی و صدها فرصت ناب سرمایه گذاری است که به دلیل عدم توجه بیشتر به این صنایع و آینده نگری کافی نسبت به این آیتم ها همچنان دست نخورده باقی مانده اند.

آینده نگری به انسان این توان را می دهد که تهدیدها و فرصتهایی که در آینده با آنها مواجه می شود را پیش بینی کند و زمان کافی برای تفکر و تصمیم گیری قبل از برخورد با آنها را داشته باشد، همچنین آینده نگری سبب می شود انسان اهداف بلند مدت همراه با طراحی استراتژی های لازم برای دستیابی به آن اهداف را تدوین کند.

از آن جایئکه ما انسانها نقشی در تقدم و تاخر آینده نداریم و فرصتها و تهدیدها هم در اتاق انتظار نمی نشینند تا در صورت آمادگی ما به وقوع بپیوندند بلکه در بیشتر اوقات ، زمانی اتفاق می افتد که ماکمترین آمادگی را داریم. به این ترتیب نباید بخاطر مشغله زیاد و درگیر شدن با مسائل جاری و روزمره ، آینده را به بوته فراموشی بسپاریم .

حال تنها گزینه ما برای مقابله با این وضع ، همان تفکر روبه جلو و آمادگی در بهترین حالت ممکن برای مواجه شدن با وقایع احتمالی آینده است، چرا که آینده از قبل طراحی نشده ، بلکه در حال ساختن است و انسان می تواند با اقدامات هوشمندانه خود در شکل دادن به آن، ایفای نقش کند.

با این اوصاف هنوز برخی از مدیران آنچنان در مسائل و مشکلات روزمره ذوب شده اند که طی یک دوره زمانی کوتاه و مشخص برای یک امر معین چندین برنامه و تصمیم مختلف و حتی معارض می گیرند که سبب هدر رفتن منابع فراوان مادی و انسانی می شود و همگی نشان از عدم بهره گیری از علم روز و داشتن برنامه راهبردی است.

 این درحالی است که آثار تصمیمات و برنامه ریزی آنان بر بخشی از جامعه تسری پیدا می کند . پس می طلبد مدیران ضمن الزام به تجهیز علم آینده شناسی و آینده نگری ، هنر مدیریت در محیط بی ثبات و پویا و چگونگی برخورد با پدیده تغییر و بهره برداری از آن را بیاموزند.

متاسفانه عدم توجه به آینده و نداشتن برنامه موثق جهت برنامه ریزی بهتر برای رفع مشکلات  از مهمترین مولفه های است که می بایست مسئولان به آن توجه جدی و کافی داشته باشند.

با بررسی عملکرد بیشتر مدیران در استان کهگیلویه وبویراحمد به وضوح شاهد این مسئله خواهیم بود که بیشتر هم و غم آنان رفع مشکلات در مقطع کنونی است و خیلی برای آینده برنامه ای جامع کوتاه مدت و بلندمدت ترسیم نکرده اند و این خود یک چالش در حوزه مدیریت این استان است.

لازم است مدیران ما از خُرد تا کلان خوب بدانند که نباید منتظر آمدن فرصتها باشند بلکه تغییر را به عنوان قلب تپنده آینده همانند سکه ای بنگرند که در یک روی آن  فرصت و در یک طرف دیگر تهدید وجود دارد و توانایی شناسایی و بهره برداری از فرصتها و تبدیل تهدید به فرصت را کسب کنند .

به هرحال امیدواریم مسئولان ما با ترسیم آینده ای روشن همراه با برنامه ریزی دقیق و مسئولانه برای رفع مشکلات در آینده از هم اکنون برنامه ریزی کنند.

انتهای پیام

نظرات کاربران

https://eitaa.com/khabarlendehe
http://khabarlendeh.ir
http://khabarlendeh.ir/node/83675
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس