آخرین اخبار

10. خرداد 1400 - 13:38
یادداشت:
قوم گرایی سرمایه اجتماعی یا آفت انتخابات
نویسنده: 
زینب جعفری فعال رسانه ای
طایفه گرایی به معنای مشارکت حداکثری با انتخاب افراد اصلح و باکفایت و دارای توان مدیریتی نه تنها عاملی برای آبرو ریزی طایفه و ایل و تبار نیست بلکه خدمات و شاخص بودن آن می تواند عاملی برای افتخار طایفه باشد.

به گزارش خبرلنده،، زینب جعفری از فعالان رسانه ای نوشت:در جامعه امروز و به واسطه گسترش مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و سایر مسائل نمی توان گفت قوم گرایی یک آفت تلقی می شود چرا که اقوام و بستگان در بدترین و تلخ ترین حوادث و بحران ها هستند که در کنار ما برای تسلی خاطر و آرامش روحی و روانی افراد بحران دیده ناشی از فوت اقوام و یا مصیبت های وارده شده در کنار ما هستند.

اقوام را می توان به عنوان یک سرمایه اجتماعی تلقی کرد که در مسائلی همچون اختلافات خانوادگی، قتل، نزاع های طایفه ای و برون طایفه ای و سایر مسائل با دور همنشینی و کدخدا منشی چالش های موجود در خانواده ها مشکلات را حل وفصل کنند و یا در مراسمات عروسی و یا عزاداری در قرارگرفتن در کنار همدیگر و مشارکت در تامین مخارج مراسمات با هدایای خود سهمی در کاهش بار مالی مراسمات عروسی و عزا دارند که این فرهنگ زیبا هنوز که هنوز است همچنان پای برجاست.

مشارکت و حضور حداکثری درانتخابات به عنوان یک وظیفه دینی و ملی است که نیازمند عزم راسخ از سوی همه آحاد جامعه است چرا که سرنوشت خویش را در این بزنگاه ها است که می توان تعیین کرد چه در شورای شهر، نمایندگی مجلس و چه در ریاست جمهوری.

طایفه گرایی در این عرصه مهم نباید معطوف به نخبه کشی شود به طوری فردی نالایق و فاقد تخصص و تعهد را که با رای و نگاه طایفه گرایی را منتخب طایفه خویش قرار دهیم و بعدا که ضعف و ناتوانی آن برای همگان عیان شد خودمان را مقصر ندانیم چرا که آبروی یک طایفه و گاهل ایل را به تاراج خواهد داد.

پس طایفه گرایی به معنای مشارکت حداکثری با انتخاب افراد اصلح و باکفایت و دارای توان مدیریتی نه تنها عاملی برای آبرو ریزی طایفه و ایل و تبار نیست بلکه خدمات و شاخص بودن آن می تواند عاملی برای افتخار طایفه باشد.

هرچند طایفه گرایی و نگاه صرف سیاسی برای تصاحب یک جایگاه و منصب در شورای شهر و یا هر اداره ای می تواند به عنوان یک چالش اساسی در جامعه تبدیل شود ولی امیدواریم این نوع تفکر و نگاه های مخرب در هیچ طایفه و قومی اهلیت نداشته باشد و همه با هم به فکر توسعه شهر و دیارمان باشیم.

انتهای پیام

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://sapp.ir/khabarlendeh
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675